"İslam gafı" yarıştan etti

Giriş Tarihi: 10.8.2013 13:21 Güncelleme Tarihi: 10.8.2013 13:22

Avustralya'da 7 Eylül'de yapılacak parlamento seçimlerinde göçmenlik karşıtı Tek Ulus Partisi'nin milletvekili adayı Stephanie Banister, İslam diniyle ilgili gafları sonrasında yarıştan çekildiğini açıkladı.

BBC Türkçe'ye göre, 48 saat önce siyasete atılan 27 yaşındaki Banister, bir televizyon programında İslam'dan bir ülke olarak söz etti, Kuran yerine "Haram" dedi ve İsa'nın Yahudilerin peygamberi olduğunu söyledi.

Banister programda "Bir ülke olarak İslam'a karşı değilim. Ama yasalarına Avustralya'da hoşgörü gösterilmemeli. Avustralyalıların sadece yüzde ikisi harama (Kuran'a) inanıyor. Yahudiler Haram'a inanmıyor. Onların İsa'nın öğretisini takip eden kendi dinleri var" dedi.

Stephanie Banister, hafta başında yayımlanan bu röportajın sosyal medyada yayılması üzerine Cumartesi günü adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Banister, "Channel Seven'ın röportajı kurgulama şekli nedeniyle aptal göründüm. Onlara bu utancı yaşattığım için partimden, arkadaşlarımdan ve ailemden özür diliyorum" dedi.

Parti lideri Jim Savage, Banister'a desteklerinin sürdüğünü söyledi. Savage, Banister'ın "çok büyük baskı" altında olduğunu, kendisinin ve ailesinin tehdit edildiğini söyledi.

Bazı Avustralyalı yorumcular Queensland'den aday olan Banister'ı ABD'de 2008'de Cumhuriyetçi Parti'den başkan yardımcılığına aday olan ve gaflarıyla tanınan Sarah Palin'e benzetti.

BBC Sydney muhabiri Jon Donnison'a göre röportajdan önce de Banister'ın seçilme şansının zayıf olduğu düşünülüyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İslam gafı" yarıştan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN