Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tembel çocuk Putin

Giriş Tarihi: 11.8.2013

ABD Başkanı Obama, gelecek ay yapacakları ikili görüşmeyi iptal ettiği Rusya Devlet Başkanı Putin için "Sınıfın arka sırasındaki sıkılmış tembel çocuğa benziyor" dedi

ABD Başkanı Barack Obama ailesiyle birlikte tatile çıkmadan önce Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi. ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) deşifre olan izleme faaliyetlerinden El Kaide yüzünden kapatılan elçiliklere kadar birçok konuya değinen Obama'nın konuşmasında en çok dikkat çeken ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında söyledikleri oldu. Rusya'nın NSA belgelerine basına sızdıran eski CIA çalışanı Edward Snowden'a vatandaşlık vermesiyle gerilen Moskova-Washington ilişkilerini değerlendiren Obama, olumsuzluklara rağmen Putin'le "samimi ve dobra" bir ilişkisi olduğunu söyledi. Ancak Putin için "Biliyorum ki basın beden diline önem veriyor. Onun arkasına yaslanıp durmak gibi bir tarzı var, sınıfın arka sırasındaki sıkılmış tembel çocuğa benziyor " ifadesini kullandı. Putin'in selefi Dimitri Medvedev döneminde ikili ilişkilerin daha iyi olduğuna dikkat çeken Obama, "Putin'in iktidara gelmesinin ardından, Rusya tarafında daha fazla anti- Amerikancı söylemler görmeye başladığımızı düşünüyorum. Bizim için durup Rusya ile ilişkilerimizin yönünü tekrar değerlendirmemizin uygun olacağını düşünüyorum. Aramızda bazı farklılıklar olacak. Bunları tamamen saklamak mümkün değil" dedi. Obama NSA skandalıyla ilgili olarak ise izleme faaliyetlerine ilişkin daha fazla şeffaf olacaklarını belirtti. Obama, "ABD halkına bu programın kötüye kullanılmasının engellenmesine ilişkin daha fazla güvence verecek adımlar atabileceğimize inanıyorum" dedi.

GÖRÜŞMEYİ BİRÇOK NEDENDEN DOLAYI İPTAL ETTİ
Obama ve Putin en son 17 Haziran 2013'de Kuzey İrlanda'da görüştü. Obama, gelecek ay Moskova'ya yapacağı ziyaret sırasında ise Putin ile ikili görüşmesini iptal etmişti. Obama, iptal nedenlerini Snowden'a verilen vatandaşlık, Rusya'daki insan hakları ihlalleri ve Suriye ile İran meselelerindeki farklılıklar olarak açıkladı.

ELÇİLİKLER YENİDEN AÇILDI
ABD, geçen hafta dünya genelinde terörist saldırı gerekçesiyle kapattığı 19 büyükelçilik ve konsolosluğun 18'ini bugün yeniden açıyor. Yemen'in başkenti Sana'daki büyükelçilik binasının ise kapalı kalmaya devam edeceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tembel çocuk Putin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN