Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolsuzluğun böylesi: Asansörsüz gökdelen

İspanya'nın Benidorm şehrinde yapılan 47 katlı gökdelenin inşaatında yolsuzluk suçlamaları bitmiyor. Çıkan en son skandal, binanın 20'nci katından sonra asansör olmaması

Giriş Tarihi: 11.8.2013
İspanya'daki turistik Benidorm kentindeki inşaatı bitmekte olan 47 katlı rezidansın 20'nci kattan sonra asansörü olmadığı ortaya çıktı. Avrupa'nın en yüksek rezidanslarından biri olarak pazarlanan ikiz binanın inşaatı, ülkedeki emlak balonunun patlamasından önce başladı ve ekonomik kriz döneminde de proje sürekli çıkan skandallarla anıldı. İspanyol El Pais gazetesine göre inşasının yüzde 97'sini biten binada, müteahhitler 20'nci kattan sonra asansör olmadığını son anda öğrendi. Orijinali 20 katlı olarak tasarlanan bina, masrafların artması yüzünden 47 kata çıkarılmış. El Pais gazetesine göre 20'nci kattan sonra ne asansör, ne de gerekli motor aksamı için yer var. 20'nci kattan sonra sadece merdivenler olduğu bildirildi.

SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

InTempo projesinin aslında 2009'da bitirilmesi planlanıyordu. Ancak banka iflasları ve ekonomik kriz yüzünden, ülke çapında yavaşlayan hatta duran inşaat projelerinden biri oldu. Son haftalarda InTempo skandalı yüzünden gerilimin arttığı, mimarların istifa ettiği ve kaynak aktaranların da paralarını geri istediği belirtildi. İnşaatta çalışan işçilerin aylarca maaşlarını alamadığı ve ilk 23 kat inşa edilirken, servis asansörü olmadığı için tüm malzemeyi merdivenlerle yukarı taşıdıkları belirtildi. Daha sonra eklenen servis asansörünün de Temmuz 2011'de düştüğü ve 11 işçinin yaralandığı bildirildi. Tasarruf için inşaat alanının temizlenmemesi yüzünden de, ambulansın yaralı işçilere ulaşamadığı belirtildi. Son 8 katta ortak bahçeler ve havuzların olacağı ikiz binanın bitmesinden önce de mimarlar istifa etti.

MADRİD'DE HAVAALANI SKANDALI

Ayrıca, İspanya'da iflas etmiş bankaların batık hesaplarını birleştirilmesiyle kurulan "kötü banka"nın (Sociedad de Gestion de Activos de la Reestructuracion Bancaria) sahip olduğu binanın mali süreci de oldukça karanlık. 93 milyon euro kredi alan müteahhitler, karşılığında sadece 3 bin 100 euro kaparo göstermiş. 269 evden sadece yüzde 35'inin satıldığı, Aralıkta bitmesi planlanan binada kalan evlerin de indirimle satılacağı açıklandı. "Akdeniz'in New York'u" olarak tanınmak isteyen Benidorm, İspanya'daki skandal projelerden sadece biri. Başkent Madrid yakınlarında 1 milyar euroya inşa edilen havaalanı geçen yıl kullanılmadığı için kapatıldı ve geçtiğimiz günlerde de 100 milyon euroya satıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzluğun böylesi: Asansörsüz gökdelen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN