KKTC'de yemin krizi

KKTC'de erken genel seçim sonrasında seçilen 50 milletvekilleri, yemin ederek görevlerine başladı. Cumhuriyet Meclisi'nin ilk toplantısında tartışma yaşandı.

Giriş Tarihi: 12.8.2013 14:51
Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Doğuş Derya, meclis kürsüsüne çıkarak yemin metninden farklı bir metin okudu. Doğuş'un bu tavrına meclis başkanı ve diğer vekiller tepki gösterdi. Bunun sonucunda oturuma 5 dakika ara verildi.

Derya'nın, insan hakları ve kadın eşitliğinden bahseden ant içme metnini Meclis Başkanlık Divanı adına oturum başkanlığını yürüten Ergün Serdaroğlu bitirmesine izin vermedi ve Meclis oturumuna 5 dakika ara verdi. Verilen aranın ardından yeniden toplanan meclis üyeleri, ant içmeye devam etti. Bu arada meclis başkanı Doğuş Derya'dan tartışmalı yemininin geçersiz olduğunu belirterek yeniden yemin etmesini istedi. Bunun üzerine tekrar kürsüye gelen Derya meclis yemin metnini okuyarak görevine başlamış oldu.

Cumhuriyet Meclisi'ne seçilen en yaşlı üye olan Demokrat Parti - Ulusal Güçler ( DP-UG) Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu başkanlığında toplanan ve ant içme sırasında yaşanan gerginlik üzerine verilen kısa aradan sonra yeniden toplanan Meclis Genel Kurulu'nda, milletvekilleri ilçelere göre sıra ile meclis kürsüsüne çıkarak ant içti.

28 Temmuz'daki seçimde, Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler'den (CTP-BG) 21, Ulusal Birlik Partisi'nden (UBP) 14, Demokrat Parti- Ulusal Güçler'den (DP-UG) 12, Toplumcu Demokrasi Partisi'nden (TDP) 3 milletvekili seçilmişti.KKTC Meclisi'ni karıştıran feminist vekil: Metin erkek egemen bir dille yazılmış

KKTC Meclisi'nde kürsüye çıkarak yemin metninin dışına çıkarak farklı bir metin okuyan Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Doğuş Derya, normal metnin erkek egemen bir dille yazılmış olmasından dolayı böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

KKTC'de erken genel seçim sonrasında seçilen 50 milletvekilleri, yemin ederek görevlerine başladı. Cumhuriyet Meclisi'nin ilk toplantısında tartışma yaşandı. CTP-BG milletvekili Doğuş Derya, meclis kürsüsüne çıkarak yemin metninden farklı bir metin okudu. Doğuş'un bu tavrına meclis başkanı ve diğer vekiller tepki gösterdi. Bunun sonucunda oturuma 5 dakika ara verildi. Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konu ile ilgili olarak açıklama yapan Derya, kendi vicdanının sesinden ve etik duruşundan dolayı bu yönde bir yemin etmek istediğini ifade etti.

Normal yeminin bazı konularda eksik olduğuna inandığını aktaran Derya, daha çoğulcu ve sosyal kesimi daha çok kapsayan bir demokratik yemine ihtiyacın olduğunu dile getirdi. Erkek milletvekillerin çoğunlukta olduğu KKTC Meclisi'nde feminist milletvekili olduğu bilinen Doğuş Derya, ayrıca metnin daha çok erkek egemen bir dille yazıldığını belirtti. Bir kadın milletvekili olarak bu yeminin eksikliklerini gördüğünü anlatan Derya, "Anaysa değişikliği yapılacağından bu yemininde değişmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC'de yemin krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN