Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe karşıtlarının meydan nöbeti tehditlere rağmen devam ediyor

Mısır'da oturma eylemi yapan Mursi yanlıları, cuntanın "Zor kulanırız" uyarısına aldırmadı. Hükümet de çareyi, elektrik ve suyu keserek insanları kavurucu sıcakta yıldırmakta arıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Mısır'daki darbenin ardından başkent Kahire'nin iki büyük meydanında oturma eylemlerini ve protesto gösterilerini sürdüren darbe karşıtları, cunta yönetiminin ağır tehdit ve baskılarına rağmen yerlerinden ayrılmıyor. 3 Temmuz'daki darbeden bu yana bilinmeyen bir yerde tutulan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesini isteyen yüz binlerce kişi ramazandan sonra bayram boyunca da evlerine dönmedi. Kahire'deki Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanları, darbe karşıtlarının seslerini bütün dünyaya duyurdukları birer demokrasi platformuna dönüştü. Giza, İskenderiye ve Kefr el-Battih kentlerinde de darbe karşıtları meydanları doldurdu.

YENİ KATLİAM KORKUSU

Darbe karşıtlarını dağıtmak ve evlerine dönmeye zorlamak için daha önce iki kez silaha sarılan ve 250'den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan yeni yönetim, önceki gün de tehditlerini tekrarladı. Polis kökenli Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in yardımcılarıyla bir araya geldiği toplantın ardından yapılan duyuruda, söz konusu meydanların 24 saat içinde kuşatma altına alınacağı bildirildi. Bu duyuru yeni katliamların habercisi bir gelişme olarak yorumlanırken, güvenlik güçleri alanlara henüz müdahalede bulunmadı.

MORAL İÇİN FUTBOL MAÇI

Mısır basınına yansıyan bazı haberlerde ise meydanların nasıl boşaltılacağına dair planların bazı ayrıntıları yer aldı. Zor kullanarak alanları tahliye etmeye girişilmesi durumunda en az 5 bin insanın öleceğini hesaplayan Mısır İçişleri Bakanlığı'nın, meydanları kuşatma altına alarak sadece çıkışlara izin vereceği, yeni katılımların ise önünü almaya çalışacağı belirtiliyor. İlave tedbir olarak Rabiatül Adeviyye ve Nahda'da elektrik ve suyun kesileceği, böylece sıcaklığın 40 derecelere yaklaştığı Kahire'de insanların "pes etmeye" zorlanacağı dile getiriliyor. Nitekim Adeviyye'de dün sabaha karşı elektrikler kesilirken, oturma eyleminin organizatörleri tarafından jeneratörler devreye sokuldu. Meydanlardaki eylemlerini ve protesto gösterilerini sürdüren Müslüman Kardeşler ise insanların morallerini yüksek tutmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Futbol maçlarının bile yapıldığı meydanlarda, kadınlar olası bir polis saldırısı karşısında kullanılmak üzere plastik şişelerden gaz maskesi yapıyor. Bazı çiftler ise meydanda dünyaevine giriyor. İhvan Sözcüsü Cihad Haddad, "Eğer gösteri yaptığımız meydanlar dağıtılırsa, biz de Kahire'deki başka iki meydana gideriz. Tehditler bizi durduramaz" dedi. Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ululsal İttifak Hareketi de 48 saat içinde "sivil itaatsizlik" çağrısı yapacağını duyurdu. Öte yandan Mursi'nin gözaltı süresinin 15 gün uzatıldığı yönündeki haberler yalanlandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe karşıtlarının meydan nöbeti tehditlere rağmen devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN