Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güneşteki değişim iklimi iyileştirecek'

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Bilim insanları, manyetik alanı 4 ay içinde tersine dönecek olan Güneş'in kendi sistemini etkileyeceğini ve bunun sonucunda hava durumunun iyiye doğru gideceğini iddia ediyor

ABD'de Stanford Üniversitesi fizikçilerinin ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) bağlı gözlemevlerinden elde ettikleri verilere göre, güneşin manyetik alanının 4 ay içinde tersine döneceği, tüm güneş sistemini etkileyecek bu durumun hava durumunu iyileştireceği savunuldu. Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay, her 11 yılda bir faaliyetleri maksimuma ulaşan Güneş'in, manyetik alanı ile kutbunun değiştiğini söyledi. Bilim dünyasında büyük ses getiren bu değişikliğin akla doğal afetleri getirdiğini dile getiren Kanay, konuyla ilgili NASA'nın resmi internet sitesinden de açıklama yapıldığını, bu döngünün bir felaketler zincirinin değil, aksine yeni bir dönemin işareti olarak yorumlandığını kaydetti.

'ALTIN ÇAĞ BAŞLAYACAK'
Manyetik alanda yaşanacak bu değişikliğin, dünyadaki yaşama katkısının olduğunu savunan Kanay, şu bilgileri verdi: "Örneğin kutupların değişmesi ile birlikte, bize zarar verebilecek ışınlar ile aramızda daha kuvvetli bir bariyer olacak. Bu sayede hava durumu iyileşecek. 2001'de yaşanan manyetik alan değişikliğinde dünyamız çok şiddetli fırtınalara tanıklık etti. Ancak bu kez kutuplardaki manyetik alan kuvvetinin daha yüksek olması bekleniyor. Fizikçilere göre bu durum yeni dönemde doğa olaylarının yıkıcı afetlere dönüşmeyebileceği yönünde ümit veriyor." Tüm tespitlerin yeni bir döneme geçileceğine işaret ettiğini savunan Kanay, "Bilim insanları, din adamları ve antik medeniyetler 2014'de dünyanın önemli olaylara sahne olacağında hemfikir. NASA gözlemleri bu tarihleri doğrular nitelikte; dünyada yeni bir çağ başlıyor ve bu altın çağ olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güneşteki değişim iklimi iyileştirecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN