Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den ilk tepki

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere yönelik katliamına, Avrupa Birliği, tüm taraflara "azami teenni çağrısında" bulunarak cevap verdi.

Giriş Tarihi: 14.8.2013 15:10
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann adına yapılan açıklamada, "Mısır güvenlik güçlerinin protestocu kampı temizleme hazırlığını not ettik. Bu kapsamda ölümler ve yaralanmalar olduğu yönündeki haberler son derece endişe verici" dedi.

AB'nin demokratik, güçlü, müreffeh ve kapsayıcı bir Mısır'dan yana olduğunu belirten sözcü, mevcut gelişmeleri tedirginlikle takip ettiklerini belirterek, cepheleşmenin ülkenin önündeki meydan okumalara ve ve temel siyasi sorunlara çözüm olamayacağını vurguladı.

Ashton'ın sözcüsü, "Şiddetin herhangi bir çözüm getirmeyeceği yönüdeki AB pozisyonunu tekrarlıyoruz ve bütün taraflara azami teenni göstermeleri çağrısı yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Bu arada İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de Twitter mesajında, "Mısır'da katliamı ve şiddeti kınıyorum. Ana sorumlu rejim güçleridir. Siyasi süreci restore etmek son derece zor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den ilk tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN