Cesetler camide bekliyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Mısır'da bilançoyu gizlemeye çalışan cunta yönetimine göre, ölü sayısı 578. Ancak Müslüman Kardeşler, "Camilere konulan cesetleri tek tek saydık, en az 4 bin 500 ölü var" diyor. Mursi'nin tutukluluk süresi ise bir ay daha uzatıldı

Mısır'ın başkenti Kahire'de önceki gün darbe karşıtlarına yönelik katliamda bilanço ağırlaşıyor. Uzun süre rakamları düşük göstermeye çalışan cunta yönetimi dün 578 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, Müslüman Kardeşler sayının en az 4 bin 500 olduğunda ısrar etti. Müslüman Kardeşler, Kahire'deki camilerde bekletilen cesetleri bizzat saydıklarını ve ellerindeki rakamların doğru olduğunu savundu. Müslüman Kardeşler'in iddialarına göre, resmi yetkililerin 578 olarak açıkladığı rakam dahi, gerçek bilançoyu ve katliamın boyutlarını ortaya koymaktan uzak.

ASKER CENAZELERİ CANLI YAYINLANIYOR

Katliamın ardından Mısır çapında bir aylık olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilân eden askeri yönetim, olaylar sırasında hayatını kaybeden asker ve polislerin cenaze törenlerini de dün Mısır televizyonlarından canlı yayımladı. Darbe karşıtlarına göre bu durum, Müslüman Kardeşler'i terör ve silahlı kalkışma ile suçlama propagandasının bir parçasını oluşturuyor.

ÖLÜM NEDENİ 'İNTİHAR' GÖSTERİLİYOR
3 Temmuz'da ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin devrilmesiyle sonuçlanan darbeden bu yana gerçekleştirilen en büyük katliamda hayatını kaybedenlerin isimleri kâğıtlara yazılarak Kahire'nin çeşitli noktalarına asıldı. Acılı aileler, yakınlarının cesetlerini bulabilmek için Adeviyye ve Nahda meydanlarının çevresinde cesetlerin tutulduğu merkezlere akın ediyor. Yanan bazı cesetlerinse tanınmaz hale geldiği için sahipsiz kaldığı belirtiliyor. Hava sıcaklığının 40 dereceye yaklaşması nedeniyle cesetlerin saklanması ciddi bir sorun haline gelirken, camilerde vantilatörlerle tedbir alınmaya çalışılıyor. Kahire'deki İman Camisi İmamı Nasri kendilerine sadece Adeviyye Meydanı'ndan 310 cenazenin getirildiğini söyledi. Güvenlik güçleri ise cenazeleri teşhis etmek ve muhafaza altına almak isteyenlere zorluk çıkartıyor. İman Camisi'ni kuşatan güvenlik güçleri, ölenlerin yakınlarını gözaltına alıyor. Cenazelerin otopsisinde de ölüm nedeni "intihar" olarak gösteriliyor. Yakınlarının cenazelerini almak isteyenler "ölüm nedeni intihar" şeklinde hazırlanan raporu imzalamadan yakınlarını teslim alamıyor.
Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, Müslüman Kardeşler mensuplarının polise saldırması sonucu olayların çıktığını savundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada da güvenlik güçlerine herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde gerçek mermi kullanma talimatı verildiği duyuruldu. Mısır polisinin vahşi tavrı, Mısır Başbakanı Hazim Biblavi'nin ise övgüsünü kazandı. Biblavi, polisin soğukkanlılıkla hareket ettiğini savundu.
Darbe sürecinde askerin yanında yer almasıyla şimşekleri üzerine çeken, daha sonra ise Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapılan Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Baradey, önceki gün görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ancak Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, istifanın henüz yürürlüğe konulmadığı kaydedildi.

ESMA'NIN SON TWEETİ...

Katliam kurbanlarının dramları da bir bir ortaya çıkıyor. Müslüman Kardeşler'in üst düzey isimlerinden Muhamme Beltaci'nin katliamda hayatını kaybeden 17 yaşındaki kızı Esma'nın yaklaşık bir hafta önce Twitter hesabından "Allah'ım, senden başka kimsemiz yok" yazdığı ve bunun da son tweeti olduğu belirtildi.

CAMİDE EN ACI YÜZLEŞME
Yüzlerce Mısırlı aile, camilere ve belli merkezlere konulan cesetler arasında kaybettikleri yakınlarını teşhis ediyor. Hükümet ise olayların fitilini Müslüman Kardeşler'in ateşlediği propagandasını yapıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cesetler camide bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN