Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama: Taraf değiliz

ABD Başkanı Obama, Mısır'da güvenlik güçlerinin şiddet kullanmasını kınadı, ortak askeri tatbikatı da iptal etti. Obama, "Mısır'da kimsenin tarafını tutmuyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Mısır'daki darbe ve katliamla ilgili tavrı nedeniyle eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün yaşanan katliam sonrası ilk kez konuştu. Obama, Mısır'ın tehlikeli bir yönde ilerlediğini ve ABD'nin Mısır'da hiçbir parti veya siyasi figürün tarafını tutmadığını söyledi. Olağanüstü halin kaldırılmasını isteyen Obama, iki ülkenin ortak düzenleyeceği askeri tatbikatın iptal edildiğini de açıkladı.

ASKERİ YARDIMA DEĞİNMEDİ

ABD'nin kendi ulusal çıkarlarına uygun bir şekilde hareket edeceğini belirten Obama, asker ve polisin halka karşı şiddet kullanmasını kınadığını söyledi. ABD'nin barışçıl protesto dâhil olmak üzere tüm temel insan haklarını savunduğunu da ekledi. Ancak Obama Mısır'a her yıl verilen 1.3 milyar dolarlık askeri yardımın iptal edilmesi konusunda bir şey söylememesi, ABD'nin Mısır ordusu üzerindeki nüfuzunu kaybetmek istemediği şeklinde yorumlandı. Mısır'da yaşanan katliama dünyanın çeşitli ülkelerinden de farklı tonlarda diplomatik tepkiler geliyor. Fransa, İtalya ve Almanya, ülkelerindeki Mısır büyükelçilerini dışişleri bakanlıklarına çağırarak, yaşananlar hakkında açıklama istedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iç savaştan kaçınılması gerektiğini vurgularken, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton, katliamdan dolayı endişelerini bildirdi.

PAPA'DAN KURBANLARA DUA
İslâm dünyasında sadece Türkiye, Katar ve İran'ın resmen kınadığı katliama Körfez ülkelerinden, yaşananların Mısır'ın iç siyaseti olduğu şeklinde yorumlar geldi. Birleşik Arap Emirliği, aşırı grupların şiddeti kışkırttığını kaydederek, Mısırlı yöneticilerin aldığı tedbirlerin "anlayışla" karşılandığını kaydetti. Pakistan, Afganistan, İspanya ve Vatikan'dan da katliama kınama geldi. Papa, dualarının ölenler ve yaralılarla olduğunu söyledi. Danimarka, Mısır'a yapacağı 5.3 milyon dolar tutarında yardımı askıya alırken, Norveç de Mısır'a sağlayacağı askeri malzeme yardımını şimdilik iptal ettiğini duyurdu. Çin ise sessizliğini bozmak için 24 saat bekledi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, tarafları sükûnete davet etti.

KÖRFEZ'DE SADECE KATAR KINADI...
Arap basını Kahire katliamı konusunda ikiye bölündü. Hükümetlerin kontrolündeki basın-yayın organlarının genellikle Müslüman Kardeşler'i suçlayan bir üslup kullanmaları dikkat çekti. Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri gazeteleri, "Müslüman Kardeşler, Mısır'ı yakıyor" türünden başlıkları tercih etti. Körfez'den sadece Katar'da katliamı kınayan bir üslup kullanılırken, Londra'da Arapça yayımlanan Suudi sermayeli Şark el Evsat gazetesi, Müslüman Kardeşler mensuplarının polise saldırdığını öne sürdü. Cuntanın denetimindeki Mısır basını da Müslüman Kardeşler'in güvenlik güçlerini tahrik ettiğini savundu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dün gece Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam dolayısıyla toplandı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson Konseyi bilgilendirdi. Mısır'daki katliama ilişkin Genel Sekreter Ban önceki gece bir açıklama yayınlamış ve güvenlik güçlerinin meydanları boşaltması sırasında "yaşanan şiddeti" kınamıştı.

BİNLERCE KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLDÜ, KAN DURMADI
Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı kınamak için çeşitli kentlerde gösteriler düzenleniyor. Başkent Kahire'deki Giza Valilik binası, katliamı protesto eden kalabalık bir grup tarafından basılarak ateşe verildi. İskenderiye kentinde ise katliamı protesto edenler ve destekleyenler arasında hakaret ile başlayan tartışma silahlı çatışmaya dönüştü. Olaylarda 7 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. Bu arada Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi bugün ülke genelinde "Gazap Cuması" adı altında geniş katılımlı gösteriler düzenleyeceklerini duyurdu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Taraf değiliz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN