Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Washington Post: Obama suç ortağıdır

Dünya basını, Mısır'daki kanlı çarşambaya geniş yer verdi. ABD'nin tutumuna en sert tepkiyi "Obama suç ortağı" diyen Washington Post gösterdi. İngiliz basını ise iç savaş tehlikesine işaret etti

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Kahire'de gerçekleştirilen katliama dünyanın dört bir yanından tepki yağdı. Uluslararası basın yaşananlara geniş yer verirken, başından beri sürece 'darbe' dememekte direnen ABD yönetimine en ağır tepki ABD basınının amiral gemilerinden Washington Post'tan geldi. Gazetenin dünkü başyazısında ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'daki darbecilerin suç ortağı olarak nitelendi. Obama'nın darbecilere verdiği desteği kesmesi gerektiği vurgulanırken, Obama yönetiminin destek kararı nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Makalede "ABD'nin Mısır'a verdiği destek ülkeyi yeni bir diktatörlüğe sürüklüyor" denildi.
New York Times, sivillere yönelik "acımasız baskının" iç savaş riski taşıdığı yorumunu yaptı. Gazete, "Bu durum onlarca yıldır süren baskı ve diktatörlükten kurtulma yönünde ilerlediği düşünülen Mısır için trajedi, ABD için ise dış politika felaketi olur" dedi.
International Herald Tribune "Mısır'daki çatışmalarda kanlı son" başlığıyla verdiği haberde, ordunun protestolara müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü kaydetti. Gazete, olağanüstü hal ilanıyla eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dönemindeki polis rejiminin geri geldiğini vurguladı.
Wall Street Journal, manşetten verdiği katliam için "Mısır, protestoculara ölümcül bir son verdi" başlığını attı.
İngiliz basını da olaylara geniş yer verdi. Independent gazetesi, "Mısır'ın utanç günü" başlığıyla manşetinden verdiği haberde, yaşananları bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Guardian, "Mısır'ın kanlı baskını" başlığını tercih ederken, Times "Mısır'ın katliam gününde yüzlerce kişi öldü" ve Telegraph da "Mısır iç savaşın eşiğinde" dedi. Financial Times gazetesi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'daki krizde arabuluculuk yapabileceğini yazdı. Müslüman Kardeşler'e baskı yapılmamasının gerektiğine işaret edilen makalede, Erdoğan Mısır'daki askeri darbeyi kınasa da bu durumun Türkiye'nin diğer taraflarla uyum içinde arabuluculuk rolünden dışlanmasını gerektirmediği belirtildi.

'ÇOCUKLARI VURDULAR'
Alman Bild gazetesi, "Mısır'da kan gölü" başlığıyla verdiği haberinde yüzlerce kişinin öldüğünü, binlerce kişinin yaralandığını duyururken; Die Welt ve Tagesspiegel, "Mısır'da olağanüstü hal" demekle yetindi.
Avrupa basınının en sert manşetlerinden birini Fransız Liberation attı. Gazete "Kahire'de kadın ve çocuklara ateş açtılar" başlığıyla çıktı. Le Monde, müdahale timlerinin buldozerler eşliğinde meydanlara girdiğini ve kalabalığa ateş ettiğini yazdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Washington Post: Obama suç ortağıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN