'İntihar etmiştir diye kâğıt imzala, cenazeni verelim'

Mısır'da yakınlarını güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu kaybeden halka "İntihar etmiştir" yazılı belge imzalamaları koşuluyla cenazeleri veriliyor

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Görgü tanıkları ve Müslüman Kardeşler sözcüleri, Mısırlı güvenlik güçlerinin, ölenlerin naşını yakınlarına teslim etmemekte direndiğini belirtti. Katliamın bilançosunu hafifletmek ve sorumluluktan kaçmak isteyen hükümet, yakınlarının cenazesini teslim almak isteyenlere "İntihar etti" yazılı bir kâğıdı imzalaması şartı koşuyor. Önceki gece yakınlarının cenazesini almak isteyen darbe karşıtlarıyla polis arasında zaman zaman arbede yaşandığı bildirildi.

"ASKER KARIŞMADI"
Mısır ordusundan ise Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarının zor kullanılarak boşaltılması konusunda dikkat çekici bir açıklama geldi. Mısır ordusu basın sözcülüğü, her iki meydandaki müdahalelerde de hiçbir şekilde askerlerin yer almadığı vurgulandı. Açıklama, sorumluluğu tamamen polise yıkma çabası olarak değerlendirilirken, ABD yönetimine de bu açıklamayla Mısır ordusunun 'masum' olduğu mesaj verilmeye çalışıldığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İntihar etmiştir diye kâğıt imzala, cenazeni verelim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN