Mısır'da flaş gelişme

Mısır'da abluka altındaki El Fetih Camii'ne müdahale başladı. Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin içeride mahsur kaldığı Fetih camiinde silah sesleri geldiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.8.2013 15:24 Güncelleme Tarihi: 17.8.2013 17:21
Mısır'da güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki Fetih Camii'nden çıkanlar "baltacılar" olarak adlandırılan grubun saldırısına uğruyor. Cami kapısında bekleyen eli sopalı baltacılar, cami içinden çıkan kadınlara bile saldırıyor.

Yayınlanan görüntülerde abluka altındaki camiden bir bayanın çıktığı görülüyor. Polislerin eşliğinden camiden uzaklaştırılmaya çalışan kadına bir anda onlarca baltacının saldırdığı görüntülere yansıyor. Güvenlik güçlerinin güzü önünde kadına sadıran baltacılar ellerindeki sopalarla kadına vurmaya başlıyor. Bir anda onlarca kişinin saldırısına maruz kalan kadını korumak amacıyla polislerin gerekli müdahaleyi yapmadıkları gözden kaçmıyor.

Çok sayıda basın mensubunun da kadının linç edilişini görüntülemeye çalıştığı görüntülere yansıyor.

SİLAH SESLERİ GELDİ

Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin içeride mahsur kaldığı Fetih camiinde silah sesleri geldiği bildirildi.

Cami içindeki göstericiler, telefonla televizyonlara yaptıkları bağlantılarda, dışarından içeriye ateş edildiğini ifade ediyor. Caminin dışındaki gazeteciler de polisinde camiye doğru ateş açtığını aktarıyor. Caminin içinden de dışarıya ateş edildiği iddia edilirken, henüz bu bilgiler doğrulanamadı.

DIŞARI ÇIKAN TUTUKLANIYOR

Haber takibi için El-Feth Camisi'ne gittikten sonra içerde mahsur kalan AA muhabiri Hiba Zekeriya, dışarıya çıkan göstericilerin tutuklandığını anlatarak, cami içerisinde endişeli bekleyişin devam ettiğini söyledi.

Dün akşamdan beri camide olduklarını ve 15 saatten uzun süredir zor koşullar altında beklediklerini aktaran Zekeriya, camide kadın ve çocukların da bulunduğunu dile getirdi.

Camide mahsur kalan TRT Muhabiri Metin Turan ise içerde görüşmelerin devam ettiğini belirterek, camiden topluca çıkmak istediklerini vurguladı.

Mısır İçişleri Bakanlığı kaynakları ise camide mahsur kalanların içerden çıkmaları halinde gözaltına alınacaklarını kaydetti.

Kaynaklar, "El-Feth Camisi'nde bulunan göstericilerin bazılarının, Özbekiye Karakoluna saldırı ve Ramses Meydanı'nda kamu şirketine ait bir binanın yakılması ile ilgilileri var. Bu nedenle camiden çıkanlar güvenlik kuvvetleri tarafından sorgulanacak, suçsuz olanlar serbest bırakılacak" ifadesini kullandı.

ARALARINDA TÜRKLER DE VAR

Camide bulunan ve Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında durumuyla ilgili uyarıda bulunduğu Metin Turan son olarak saat 14.40 sularında Fetih Camii içinden "Son dakika Cami dışında silah sesleri geliyor ortalık karışıyor Cami önünde Allahu Ekber sesleri" biçiminde bir tweet attı.

Camide bulunan AA Muhabiri Hiba Zekeriya ile TRT Muhabiri Metin Turan ile iletişim kesilirken, Mısır medyası cami içerisinde bulunan bir Türk
vatandaşının güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandığını bildirdi.

OLAY

Cuma akşamında bu yana Kahire'deki El Fetih Camii'nde bulunan ve polis ateşi dahil çok zor koşullar altında bekleyen göstericilere Mısır güvenlik güçleri müdahale etmişti. Gaz bombalarıyla müdahale edilen Camide TRT muhabiri Metin Turan da mahsur kalmıştı. Turan, Türk basınında telefonla temas kurduğu meslektaşlarına Camii'nin etrafından sadece polis, zırhlı araçlar ve keskin nişancılarla değil "paramiliter" Baltacı takımı mensuplarınca da çevrildiğini, mekandan çıkabilmenin mümkün olmadığını bildirmişti. Metin Turan Cami içinde görüntü alırken birden kapıların kapandığını, iş için geldiği camide kapalı kaldığını belirtti. Metin Turan'dan haber alınamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN