Camide kuşatma

Kahire'de bir camiye sığınan 400 kişiye, 24 saatlik kuşatmanın ardından müdahale edildi. Baltacılar, dışarı çıkanlara saldırdı. Camide mahsur kalan iki Türk muhabir ise tutuklanarak Tora Cezaevi'ne konuldu

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Mısır'ın başkenti Kahire'de önceki gün düzenlenen 'Öfke Cuması'na katılan bir grup darbe karşıtı, Ramses Meydanı'ndaki Fetih Camisi'nde 24 saate yakın süreyle mahsur kaldı. İçeridekilerle pazarlıklar sürerken, tüm dünya yeni bir katliam korkusuyla gelişmeleri nefesini tutarak izledi. Ancak pazarlıklar sonuç vermeyince güvenlik güçleri camiye göz yaşartıcı bombalarla baskın düzenleyerek, içerideki 400'e yakın kişiyi ve 5 cenazeyi dışarı çıkardı. İşte gün boyu yaşananlar ve diğer gelişmeler:

MİNAREDEN ATEŞ İDDİASI

Müdahale sonrası camiden dışarı çıkarılanları kapıda bekleyen darbe yanlıları ve baltacı olarak adlandırılan gruplar linç etmeye kalkıştı. Mısır resmi makamları, caminin minaresine çıkan silahlı göstericilerin polise ateş açtığını iddia etti, ancak caminin imamı minarelere çıkan merdivenin binanın dışında olduğunu, dolayısıyla cami içinden minareye çıkmanın mümkün olmadığını açıkladı. Olayı canlı yayımlayan Mısır TV'leri ise ekranlara "Mısır, terörle savaşıyor" logosunu taşıdı.
Göstericilerle birlikte saatler boyu içeride mahsur kalan TRT Muhabiri Metin Turan ve AA Muhabiri Hibe Zekeriya güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak, Tora Cezaevi'ne konuldu. Twitter'dan ajans yöneticilerine haber gönderen Zekeriya, "Polis bize, 'sizi baltacılardan koruyacağız' diyerek araca aldı, Tora Cezaevi'ne ulaştığımızda şaşırdık" dedi. Mısır televizyonları, Turan'ın tutuklanması haberini "Camide Türk casusu yakalandı" diye duyurdu. Muhabiri tutuklanan TRT ise, uluslararası medyaya ortak girişim çağrısı yaptı.
Mısır Sağlık Bakanlığı, 'Öfke Cuması'ndaki gösterilerde 95'i Kahire'de olmak üzere 173 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 330 kişinin de yaralandığını açıkladı. Müslüman Kardeşler'e göre ise bu rakam çok daha yüksek. Müslüman Kardeşler kaynakları, cuma katliamında ölen insan sayısının en az 231 olduğunu kaydetti.

İHVAN'A KAPATMA YOLU
3 Temmuz'daki darbenin ardından Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nın resmen yasaklanması gündeme getirildi. Mısır Bakanlar Kurulu Sözcüsü Şerif Şevki, Müslüman Kardeşler'e tamamen yasak getirilmesi için kanuni hazırlık yapıldığını doğruladı. Şerif, Başbakan Hazim Biblavi'nin bu konuda seçenekler üzerinde çalışılması talimatını verdiğini kaydetti.
Müslüman Kardeşler'e yönelik operasyon dün de devam etti. Mısır İçişleri Bakanlığı, cumadan bu yana en az bin Müslüman Kardeşler üyesinin tutuklandığını, açıkladı. Gözaltındaki 117 darbe karşıtı hakkında da 15 günlük ihtiyati tutuklama kararı çıktı.
Mısır yetkili makamları, yine dün El Kaide örgütü Lideri Eymen Zevahiri'nin kardeşi Muhammed Zevahiri'yi de tutukladı. Kahire'deki bir kontrol noktasında tutuklanan Zevahiri'nin yüksek korumalı Akrab Hapishanesi'ne gönderildiği bildirildi. Zevahiri'nin Sina Yarımadası'ndaki silahlı gruplardan bazılarını yönettiği iddia edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camide kuşatma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN