Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'deki Kürtler Kuzey Irak'a kaçıyor

Giriş Tarihi: 18.8.2013 21:12 Güncelleme Tarihi: 18.8.2013 21:12
Suriye'de iç savaştan kaçan binlerce Suriyeli Kürt, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sığındı.

Suriye'de tırmanan iç savaşın içinde kalan Suriyeli Kürtler Türkiye'ye sığınırken, bunun yanında Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne de sığınıyor. Bugün binlerce kişi Semalka Sınır Kapısı'ndan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin denetimindeki bölgeye, Dicle Nehri üzerinde kurulan seyyar köprüden geçti. Mesut Barzani'nin peşmergeleri sınır kapısında köprü çevresinde güvenlik önlemleri alırken, Suriyeli Kürtler adeta birbirini ezerek Irak tarafına geçmeye çalıştı. Bölgede El Nusra Cephesi ve PYD arasında yaşanan savaş ile açlık ve yokluk nedeniyle yurtlarını terk eden Suriyeli Kürtler, Erbil ve Süleymaniye'deki kamplara yerleştirilecek.

Konu ile ilgili Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suriye'nin Kürt bölgelerinden gelen çok sayıdaki sığınmacı kardeşimizin Kürdistan'a göç etmesi, çok hassas bir konudur. Suriye'de Kürtlerin kendi bölgelerini boşaltmasını kabul etmek istemiyoruz. Kendi bölgelerinde kalması, haklarının tehlike altına girmesini engelleyecektir." denildi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de göçle ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Irak'taki BMMYK Temsilcisi Claire Bourgeois, yetkililerin bugün 5 binden fazla Suriyeli sığınmacının Sahela sınır bölgesinden geçtiğini, bir o kadarının da geçmek için sınıra doğru yola çıktığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'deki Kürtler Kuzey Irak'a kaçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN