Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den Mısır kararı

Mısır gündemi nedeniyle bugün acil toplanan AB Siyasi ve Güvenlik Komitesi, konuyla ilgili olarak Çarşamba günü Dışişleri Bakanları Zirvesi'nin yapılması kararını aldı.

Giriş Tarihi: 19.8.2013 17:31
Komite, Mısır'a uygulanacak yaptırımlar ve diğer detayların bakanlar toplantısına bırakıldığını belirtirken, AB Güney Akdeniz Özel Temsilcisi Bernardino Leon acil toplantı sonrası yaptığı açıklamada, oy birliğiyle Çarşamba günü konunun dışişleri bakanları tarafından görüşüleceğini belirtti.

Leon açıklamasında ayrıca, 'Mısır'ın ve Mısır'da yaşananların AB için önemi bugün tüm üye devletlerce ortak şekilde ifade edildi. Oy birliğiyle Çarşamba günü dışişleri bakanlarının toplanması gerektiğine karar verildi.

AB Mısır'da politik bir çözüm olduğuna inanarak, bu temelde hareket etmek gerektiğini düşünüyor. Gerek Mısır'a yapılması planlanan yardımlar, gerek olası yaptırımlar konusunda yüksek temsilci Catherine Ashton detaylı bir rapor hazırlayacak ve bunu bakanlara sunacak. Orada da konuya ilişkin bugün olduğu gibi her fikre açık bir tartışma yapılacak. AB Mısır konusunda elbette gerekli tüm tepkileri verecek ama bunu yaparken daima 'yapıcı' olma noktasında kalmaya çalışacak' şeklinde konuştu.

Toplantıda olası yaptırımlara ilişkin açıklama yapmayan Leon, bu konuyla ilgili olarak da, "Şimdilik masadan kaldırılan bir olasılık yok" demekle yetindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Mısır kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN