Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstifa eden Baradey'e ihanet davası

Giriş Tarihi: 20.8.2013 20:02

Mısır'da Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden istifa eden Muhammed Baradey hakkında 'ulusal emanete ihanet' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Eylül'de başlayacak.

Mısır'da askeri darbe ardından yaşanan şiddet olayları ve 800 üzerinde protestocunun güvenlik güçlerince öldürülmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden istifa eden Muhammed Baradey hakkında 'ulusal emanete ihanet' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Eylül'de başlayacak.

İstifasının ardından Viyana'ya giden Baradey suçlu bulunursa 1430 dolar ceza ödeyecek.

Halvan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Dr. Seyyit Atik, Baradey'in cumhurbaşkanlığı makamına şahsı nedeniyle değil Milli Kurtuluş Cephesi'nin temsilcisi sıfatıyla getirildiğini söyleyerek "İstifa ederken ne halk, ne de parti ile istişare etmiştir. Bu da göreve/emanete ihanet ve halk adına verilen temsilcilik sıfatının dışına çıkmak demektir." şeklinde konuştu.

Atik, "Ayrıca, Baradey'in istifası, uluslararası arenada gerçeğe aykırı olarak, Mısır hükümetinin 'aşırı güç' kullandığına ve meşru savunma hakkının dışına çıktığına dair yanlış bir imaj oluşmasına sebep olmuştur." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstifa eden Baradey'e ihanet davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN