Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi'nin evine baskın düzenlendi

Mısır güvenlik güçlerinin eş-Şarkiye ilinde ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı ve bazı İhvan liderlerine ait evlere baskın düzenlediği bildirildi

Giriş Tarihi: 20.8.2013 08:59
Eş-Şarkiye ilindeki İhvan sözcüsü Ahmed Cabir el-Hac, güvenlik güçlerinin ez-Zekazik kentinde 'nin konutunun da bulunduğu binada arama yaptıklarını, haklarında tutuklama kararı bulunan İhvan liderlerinin o sırada binada bulunmadığı için tutuklanmaktan kurtulduklarını söyledi.

Mursinin 6. katında oturduğu apartmanın 5. katında feshedilen Şura Meclisi başkanı Ahmed Fehmi, 3. katında ise İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) eş-Şarkiye İl Başkanı Ahmed Şehhata oturuyor.

Alınan bilgiye göre içerisinde askerlerin bulunduğu zırhlı araçlar ile polis araçları eşliğinde bölgeye gelen güvenlik güçleri Mursi ve İhvan liderlerinin oturduğu konutlarda arama yaptı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, haklarında tutuklama kararı bulunan İhvan üyelerine yönelik güvenlik operasyonunun gerçekleştirildiği kentte İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın akrabası ve aynı zamanda HAP Yönetim Kurulu ve Parti Danışma Kurulu üyesi Muhammed Abdülgani'nin ez-Zekazik kentindeki evinde tutuklandığı öğrenildi.

Mısır makamlarından baskınlara ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Kahire'nin doğusundaki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde 8 Temmuz'da sabah namazı kılan göstericilere askerlerin ateş açması sonucu 84 kişinin hayatını kaybettiği olaylar ile Giza ve Ramses'te yaşanan olaylarda halkı "şiddete teşvik etmek"le suçlanan İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii de dün savcılık sorgusunun ardından tutuklanarak sıkı güvenlik önlemleriyle korunan El-Akreb Hapishanesi'ne nakledilmişti.

Güvenlik güçleri geçen Pazar günü de Luksor kentinde bazı evlere baskın düzenleyerek 15 İhvan yöneticisini gözaltına almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'nin evine baskın düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN