Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'a yeşil ışık oldu

Suriye'de kimyasal silahla düzenlenen saldırı İngiltere Başbakanı David Cameron'un konutu yakınında dün protesto edildi.

Giriş Tarihi: 22.8.2013 12:37
İngiltere'deki Suriyeli muhaliflerin önde gelen isimlerinden Dr. Halid Kamer ed Din, BM Güvenlik Konseyi ve İngiltere'nin sivilleri korumak konusunda başarısız olduğunu belirtti ve Esad rejimininden kurtulmak için uluslararası toplumun desteğini istedi. Suriyeli aktivisit, BM'nin karar alması engelleniyorsa geçmişte olduğu gibi BM dışında çözüm aranması gerektiğini ifade etti.

Halid Kamer ed Din, katliamın düzenlendiği bölgeye sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan BM denetçilerin 'Esad rejimi izin vermediği sürece inceleme yapamayacaklarını' söylediklerini aktardı.

ABD Başkanı Barack Obama'yı da eleştiren muhalif lider, kimyasal silah konusundaki kırmızı çizginin artık Esad için yeşil ışık anlamına geldiğini belirtti.

Halid Kamer ed Din, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına da teşekkür ederek, "Bize Arap ülkelerindeki kardeşlerimizden daha çok destek verdiler. Onlar Suriye'nin gerçek dostu. İnşallah Türkiye'deki barış, güvenlik ve başarı Suriye'ye de yayılır." dedi.

'Suriye için El Ele' adlı hayır kurumunun yetkilisi İman Mücahid ise Suriye'nin başkenti Şam'da binlerce insanın katledildiğini belirtti ve, "Türkiye'nin Suriye'ye yardımı olağanüstü ve bütün dünya ve Arap dünyası dahil utanç verici bir şey. Yazıklar olsun Arap liderlerine; sadece olanları izleyip durdunuz." dedi. Mücahid, belgelere rağmen kimyasal silahlar konusunda BM'nin harekete geçmemesine de anlam veremediğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'a yeşil ışık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN