Firavun serbest

Giriş Tarihi: 22.8.2013

'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hapiste tutulurken, Arap Baharı'nda binlerce kişinin ölüm emrini vermekle yargılanan diktatör serbest bırakılıyor

'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhamed Mursi, darbeyle devrildikten sonra Tora Cezaevi'nde tutulurken, aynı cezaevinde yatan serbest bırakılıyor. Arap Baharı sürecindeki ayaklanmalarda binlerce insanın ölüm emrini vermekle suçlanan diktatör Mübarek, Ahram gazetesi yöneticilerinden hediye alma suçlamasıyla tutuklu yargılandığı son davadan beraat etti. Nisan 2011'den bu yana tutuklu bulunan 85 yaşındaki Mübarek'in bugün cezaevinden çıkması bekleniyor. Mübarek, güvenlik gerekçesiyle Kahire'nin güneyindeki Tora Cezaevi'nde görülen davada, 2006-2011 arasında milyonlarca Mısır cüneyhi değerinde hediye almakla suçlanıyordu. Hakim, "Bu son karardır ve savcılık bu kararı bir üst mahkemeye götüremez" derken, Tora Cezaevi yetkilisi, Mübarek'in başka bir davayla ilgili olarak aranmaması halinde bugün cezaevinden bırakılacağını söyledi. Geçici hükümetin Başbakanı Hazim el-Biblavi ise Mübarek'in ev hapsinde tutulmasına karar verdi. Mübarek'in, 25 Ocak Devrimi sırasında düzenlenen gösterilerde "silahsız göstericilerin üzerine ateş açılarak öldürülmesi emrini verdiği" suçlamasıyla yargılandığı davaysa sürüyor. Ceza mahkemesi, Mübarek'in yasaların izin verdiği azami iki yıllık geçici tutukluluk süresinin tamamlandığını belirterek, "silahsız göstericilere ateş açılması" ile ilgili davadan tutuksuz yargılanabileceğini açıklamıştı. Mübarek, geçen pazartesi günü, "Cumhurbaşkanlığı saraylarının bakımı için ayrılan paraları zimmete geçirmekle" suçlandığı davadan beraat etmişti. Mübarek'in salıverilmesinin ordu ile darbe karşıtları arasındaki çatışmayı daha da alevlendirmesinden korkulurken, dün ülkenin çeşitli kentlerinde karar protesto edildi.

'Mursi ile görüşmek için çalışıyoruz'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tutuklu bulunan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşmek için gizli bir diplomasi yürüttüklerini açıkladı. Darbenin hemen öncesi MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Mursi ile görüştüğünü belirten Ahmet Davutoğlu, "Muhammed Mursi hapisteyken, Mübarek'in tahliye edilmesi sürecin tersine dönmesine neden olur" değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan'dan AB'ye rest
AB Dışişleri Bakanları dün Mısır'a silah sevkiyatını durdurma kararı alırken, aynı saatlerde Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden orduya destek açıklamaları geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal, "Mısır'ı yardımı kesmekle tehdit edenler; bilin ki Arap ve Müslüman ülkeleri zengindir ve Mısır'a yardım etmekten çekinmeyecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firavun serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN