Fransa'dan Suriye'ye gözdağı

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'deki kimyasal silah saldırısı konusunda karar alamayan BM Güvenlik Konseyi'nin eleştirdi. Fabius, Güvenlik Konseyi'nin alamadığı kararın başka yollarla alınacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.8.2013 11:14 Güncelleme Tarihi: 22.8.2013 13:47
BFM televizyonuna konuşan Fabius, "İddialar doğruysa Suriye'ye karşı uluslararası toplumdan güçlü bir tepki olmalı ama kara ordusu gönderilmesi söz konusu değil." dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığının kesinleşmesi durumunda güç kullanımının gerekeli olacağını söyledi. Amerika, İngiltere ve Fransa'nın katılımıyla uluslararası bir çözümün devreye sokulabileceğini söyleyen Fabius '"Eğer kimyasal silah kullanıldığı yönünde deliller kesinleşirse neden Ruslar da çözümde yer almasın?" dedi.

Rusya'nın sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Fabius, BM'de Rusya'nın herhangi bir vetosuna karşı ise başka seçeneklerin devreye sokulabileceğini kaydetti. Güç kullanımın nasıl olacağı ile ilgili de net bilgi vermeyen Fabius, Fransa'nın Suriye'ye kara birliklerini göndermesinin de söz konusu olmadığını aktardı. Fransa Dışişleri Bakanı, masada birçok seçeneğinin olduğunu ifade etti.

Laurent Fabius güç kullanımından önce BM denetçilerinin Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaları gerektiğini aktardı. Denetçilerin bir an önce incelemelere başlamasını isteyen Fabius, "Eğer Suriye yönetimi incelemeleri reddederse bu suçlu olduklarını gösterir. Suçüstü yakalandıkları anlamına gelir. Eğer bir şüphe varsa şüpheler giderilmelidir." dedi. Laurent Fabius, konuştuğu muhalif Suriye Milli Koalisyonu liderinin de saldırıda kimyasal silah kullanıldığını doğruladığını kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı, Beşar Esed'in arkasında İran ve Rusya'nın bulunduğunun da altını çizdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin'in de yer aldığını hatırlatan Fabius, "Rusya kimyasal silah kullanımını kınadı ama teorik, prensip olarak." dedi. Fabius, Suriye'de BM denetçilerinin yetkilendirilmesi konusuna Rusların müdahil olduğunu hatırlatarak bunun BM'nin hızlı sonuca ulaşmasını önlediğini vurguladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'dan Suriye'ye gözdağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN