Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Suriye'nin kimyasal silah depoları

Beşar Esad'ın elinde dünyanın 4'üncü en büyük kimyasal silah stoku var. Depolar ise 5 bölgede bulunuyor

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Şam'da önceki gün gerçekleşen ve binlerce sivilin hayatını kaybettiği iddia edilen kimyasal saldırı dikkatleri yeniden Esad'ın kimyasal silahlarına çevirdi. Resmi makamların oluşturduğu bir haritaya göre Esad'ın kimyasal silah depoları 5 bölgede yoğunlaşıyor. Haritadaki bu bölgeler muhaliflerin etkin olduğu Hama, Humus, Esad'ın etkin olduğu Akdeniz kıyısındaki Lazkiye, Suriye'nin doğusundaki Palmira ve Halep yakınlarındaki Al-Safir olarak sıralanıyor.

AL-SAFİR'İ TAŞIDI

Esad yönetiminin, Al-Safir bölgesinin muhaliflerin eline geçme tehlikesi üzerine buradaki depoları boşalttığı, kimyasal silahları Lazkiye'ye taşıdığı öğrenildi. Halep yakınlarındaki Al-Safir'de bulunan depo ve üretim tesisleri son yıllarda yenilenmişti. Humus ve Hama'da bulunan tesislerin de 90'lı yıllardan bu yana faaliyette olduğu belirtiliyor. Dünyanın en büyük 4'üncü kimyasal silah stoku Suriye'nin elinde bulunurken bu silahlar sözkonusu bölgelerde yer alan depolarda saklanıyor. Esad'ın elinde sarin, tabun ve hardal gazı gibi kitle imha silahları bulunuyor. Türkiye, Esad'in kimyasal silah kullanması ihtimaline karşılık istihbarat çalışması yapmış Suriye ordusunun vurduğu bina ve arazilerden enkaz ve toprak numunesi toplayarak Türkiye'ye getirmişti. Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacıların kan tahlilleri de değerlendirilmiş, numuneler nükleer teknoloji konusunda uzman bilim adamları tarafından özel laboratuarlarda incelenmişti. İncelenen numunelerde "risin" adlı zehirli madde bulunmuştu. Sonuçlar ABD ve AB ülkeleriyle paylaşılmış, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın Washington'daki görüşmesinde de gündeme gelmişti. Obama, kimyasal silah kullanılmasını kırmızı çizgi olarak açıklamıştı.

700 FÜZESİ VAR

Esad'ın kimyasal silahları elindeki sınırlı sayıda uçak ya da uzun menzilli füzelerle kullandığı belirtiliyor. Esad yönetiminin elinde, 110 kilometre menzile sahip SS-21 füzelerinin yanı sıra, menzili 300-480 kilometre arasında değişen farklı tiplerde Scud füzelerinin bulunduğu biliniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Esad'ın elinde 700 civarında füze var. Şu anda o füzeler nerede, nasıl depolanıyor, kimlerin elinde hepsini biliyoruz" demişti. Önceki gün Şam'ın banliyöleri; Doğu Guta, Kefer-Batna, Duma, Sekba, Cemariye, İrbin Cisrin, Zemelka, El Merc ve Ayn Terma bölgelerine gerçekleştirilen kimyasal saldırının füzelerle yapıldığı belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Suriye'nin kimyasal silah depoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN