Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliam için botoks depolamış

Şilili diktatör Augusto Pinochet'in (1973-1990) binlerce insanı katletmeye yetecek kadar kimyasal silaha sahip olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 23.8.2013 10:32 Güncelleme Tarihi: 23.8.2013 10:33
Eski Halk Sağlığı Enstitüsü (ISP) direktörü Ingrid Heitman, DPA ajansına verdiği röportajda, Pinochet'in başkent Santiago'nun yarısını katledebilecek kadar botulinum toksinini (botoks); ISP ve Santiago Ulusal Stadı'nın altında sakladığını açıkladı.

27 sene yer altında gizli kaldıktan sonra 2008 yılında askerler tarafında ortaya çıkarılan kimyasal silahlar, Devlet Başkanı Michelle Bachelet'in (2006-2010) haberi olmadan imha edilmiş.

Söz konusu toksinlerin, Pinochet yönetiminin Arjantin, Peru ve Bolivya ile problem yaşadığı ve ülke içerisinde protestoların hedefi olduğu dönemde Brezilya'dan getirildiği belirtiliyor.

1982'de babası kimyasal silahtan zehirlenerek öldüğü iddia edilen Eski Şili Devlet Başkanı Eduardo Frei haberlere sert tepki gösterdi ve ordudan olayın aydınlatılmasını talep etti.

Silahların imha edildiği dönemde başkanlık yapan Michelle Bachelet, böyle bir şeyden haberi olmadığını kaydederek, "Eğer bilgi gerçekse ve doğrulanırsa hakimler için çok önem taşıyacağını düşünüyorum." dedi.

Şili'yi sarsan iddia üzerine açıklama yapan Şili hükümet sözcüsü Cecilia Perez, Şili'de diktatörlüğün ve insan hakları ihlallerinin yaşandığını not ederek, olayın araştırılması için tüm delillerin sunulması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliam için botoks depolamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN