Kimyasal silah ilk o toprakları vurmuş!

Giriş Tarihi: 23.8.2013 11:49 Güncelleme Tarihi: 23.8.2013 12:24

National Geographic, tarihte kimyasal silahla yapılan bilinen ilk saldırının yine bugünkü Suriye topraklarında saptandığını bildirdi.

National Geographic'in günlük haberlere farklı bakış açıları getiren günlük haber sitesine göre, tarihte bilinen ilk kimyasal silah saldırısı yine geçtiğimiz günlerde yaşanan vahşi katliamın yaşandığı topraklarda saptandı.

"'KİMYA SASANİLERDEN YANAYDI..."

MS 256 yılında kayda geçen olay Nat Geo tarafından "Delikteki Ateş" başlıklı makalede şöyle anlatıldı:

"Kimyasal silaha ait en eski arkeolojik kanıt, üçüncü yüzyılda Roma'nın kontrolündeki Suriye'de bulundu. Leicester Üniversitesi Arkeoloğu Simon James'e göre, yakıldığında zehirli gaz üreten bitüm ve sülfür karışımı, Suriye'nin Dura-Europos kentinin içindeki bir tünelde, hala ellerinde silahlarını tutar halde bulunan yaklaşık 20 Romalı askerini öldürdü. Dura-Europos Suriyenin ortasında ve tam doğu sınırında bulunuyor.

James, o dönemlerde Sasani Pers İmparatorluğundan bir ordunun Roma tarafından kontrol edilen kente saldırdığını, duvarların altından bir tünel kazdığını belirtiyor. Roma güçleri de saldırganlara karşı bir tünel kazdı, fakat "kimya' Sasanilerden yanaydı. Arkeolog Jamis, "Sanırım Sasaniler tünelde mangalları yaktı ve körükleri çalıştırdı ve Romalılar göründüğünde kimyasalları ekledi ve Romalıların tünellerine doğru boğucu duman bulutlarını pompaladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal silah ilk o toprakları vurmuş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN