Kimyasal silahlar İsrail’e doğrultulursa

Giriş Tarihi: 23.8.2013 15:00
Suriye'de aylardır kimyasal silah kullanılıyor. Kimyasal silahlar Suriyeli çocukları vururken asıl endişe duyan hep İsrail oldu. İsrail bugüne kadar Esad'ın kimyasallarını adım adım takip etti. Silahların Hizbullah ya da El Kaide'nin eline geçme ihtimaline karşılık tüm planlarını yaptı.
ARALIK 2012-NETANYAHU ÜRDÜN'DE KRAL ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜ
İsrail'in Suriye'deki kimyasal silahlardan rahatsız olduğuna işaret eden ilk haberler geçtiğimiz yılın Aralık ayında gündeme geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Ürdün'e geçerek Kral Abdullah ile Suriye'deki kimyasal silahları görüştü.
30 OCAK 2013-İSRAİL'DEN KİMYASAL BOMBARDMAN
İsrail savaş uçakları, Şam'daki bir araştırma tesisi ile Lübnan sınırında seyir halindeki bir konvoyu bombaladı. Tesiste İran Devrim Muhafızlarının korumasında kimyasal silahlarla İranlı ve Rus eksperlerin bulunduğu iddia edildi. Vurulan konvoyun ise Esad yönetiminin Lübnan'daki Hizbullah'a sevk ettiği kimyasal silahları taşıdığı açıklandı.
ŞUBAT 2013-ALBAY YOGEV BAR SHESHET-İSRAİL BİRLİKLERİNİN KOMUTANI
İsrail, Suriye ve Lübnan'daki kimyasal endişelerinin doruğa çıkmasının ardından Suriye sınırındaki Revivim bölgesinde askeri hazırlığa girdi. Bölgedeki kara birlikleri tatbikatlarını arttırdı, birliğin komutanı Albay Yogev Bar Sheshet, Şubat ayında hız verilen kara tatbikatlarıyla ilgili olarak "bu hazırlıklar devamlı yaptığımız türden, Lübnan'da olası bir savaşa karşı tetikte olmalıyız, şu an için olmasa bile gelecekte olabilir o yüzden hazırlanıyoruz" dedi. İsrailli Albay, Suriye'deki gelişmelere dikkat çekti, "hem Hizbullah tarafında hem Şam yönetimi cephesinde hem de muhalif kanatta neler yaşandığı ortada" diyerek "Suriye ile ilgili çok fazla senaryo var ve tüm bu senaryolara kayıtsız kalamayız, hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.
MART 2013-İSRAİL İSTİHBARAT RAPORU
İsrail sınırda askeri hazırlıklarını sürdürürken, sınır ötesinde de istihbarat çalışmalarına hız verdi. İsrail'in son tahminlerine göre Hizbullah'ın 60 bin roketi var. Silahların özellikleri de tespit edildi. İsrail bunu yaparken Hizbullah ile en son savaşını mukayese etti. Sonuç Hizbullah'ın şu anki füzeleri, 2006'daki İsrail'in Lübnan saldırısında Hizbullah'ın İsrail kentlerine gönderdiği füzelerden kat kat üstün özelliklere sahipti. Hizbullah'ın elindeki 60 bin roketten 5 bini, ağır patlayıcı yüklü. Bu beş bin roket, 300 ile 880 kilogram ağırlığında patlayıcı taşıyabiliyor. Menzilleri de 2006'dakinden kilometrelerce daha ileri.
NİSAN 2013-AMOS GİLAD-İSRAİL SAVUNMA BAKANLIĞI
İsrail'in 2 yıldır devam eden yanı başındaki iç savaşa bakışı hep mesafeli olmuştu. Ancak sınırdaki olası tehditler dinamikleri harekete geçirdi. İsrail Savunma Bakanlığının üst düzey yetkilisi Amos Gilad, kimyasal silahların halen Esad'ın elinde olduğunu bu nedenle sürekli ve kesin istihbarat çalışmalarına devam etmelerinin gerektiğini söyleyerek, İsrail'in sınırda teyakkuz halinde olduğunu doğruladı. Gilad ayrıca El Kaide tehdidine vurgu yaparak, "silahlar onların eline geçebilir" dedi.
23 NİSAN 2013-İLK KEZ "KİMYASAL SİLAH VAR" DEDİLER
Nisan ayının sonlarına gelindiğinde İsrail, Suriye'deki kimyasal silahların varlığına dair ilk kez resmi açıklama yaptı. İsrail askeri istihbaratının önde gelen yetkililerinden Tuğgeneral Itai Brun, Suriye'nin muhtemelen 'bazı olaylarda kimyasal silah kullandığını' söyledi. Sonrasında Esad'ın sarin gazı kullandığı iddia edildi.
İsrail, Esad'ın kimyasal silahların miktarını, menzilini, çapını bölgede en iyi bilen ülke. Onların en büyük korkusu kimyasal silahlardı. Her zaman Esad'ın o silahları kendilerine doğrultacağından endişe ediyorlardı. Esad yapmazsa, Hizbullah yapar, onlar da yapmazsa, kimyasallar El Kaide'nin eline geçebilir diye düşünüyorlar, bütün senaryolarını bu üç ihtimal üzerine kuruyorlardı.
AMERİKA'DAN KİMYASAL ÇIKIŞ
O andan itibaren devreye Amerika girdi. Amerika Başkanı Obama, Şam yönetimini kimyasal silah konusunda uyardı, "oyun değişir" dedi. Amerika Savunma Bakanı Hagel de Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair ellerinde kanıtlar olduğunu söyledi.
BUNDAN ÖNCE DE DEFALARCA KİMYASAL SİLAH KULLANILDI
Son 4 aylık periyodda Suriye'deki kimyasal silahlarla ilgili öne çıkan başlıklar böyleydi. Ancak Suriye'de iç savaş başlayalı 2 yılı geçti. Bu süreçte rejime karşı savaşan muhalifler defalarca Esat yönetiminin sivillere yönelik kimyasal silah kullandığını söyledi, kimyasal silahlarla yaralanan, ölen, yüzlerce kişinin görüntüleri yayınlandı.


Suriye'de daha önce sivillere yönelik yaklaşık 11 kez kimyasal silah kullanıldı. Halep'e atılan fosfor bombaları, evlerin üzerine düşen misket bombaları, Şam yakınlarından ateşlenen Scud füzeleri hala hafızalarda. Bunların hepsi iki yıllık süreçte yaşandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal silahlar İsrail’e doğrultulursa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN