Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliama fetva kılıfı

Giriş Tarihi: 25.8.2013

Mısır Savunma Bakanlığı'nın, ülkenin önemli din adamlarına göstericilerin öldürülmesinin helal olduğuna dair görüntülü fetvalar hazırlatarak, bunu askerlere dağıttığı ortaya çıktı

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından yaşanan ve 5 bin dolayında insanın hayatını kaybetmesine yol açan katliamların din adamlarının fetvalarıyla temellendirildiği ortaya çıktı. Önceki günden bu yana sosyal paylaşım sitelerinde yer almaya başlayan videolarda, bütün Mısır tarafından tanınan din adamları, orduya destek veren ve göstericilerin öldürülmesinin dinen helal olduğundan bahsediyor. Videoların başında "Mısır Savunma Bakanlığı" ismi ve logosu yer alıyor. İslam dünyasının en saygın din kurumlarından Ezher Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Salim Abdulcelil, tanınmış vaiz Amr Halid ve Mısır'ın eski Müftüsü Ali Cumua gibi isimlerin yer aldığı videoların yayınlanmasından sonra, darbe karşıtları söz konusu kişiler hakkında öfke dolu yorumlarda bulundu. Mısır'da yaşananın bir darbe olmadığını savunan Prof. Dr. Salim Abdülcelil, "Bu, halkın iradesinin tecellisidir" şeklinde konuşuyor. Abdülcelil'in, darbe karşıtlarını "bozguncu ve fitneciler" olarak tanımlaması dikkat çekiyor. Amr Halid ise orduyu överek, görevini yaptığını ifade ediyor. Darbe karşıtlarına yönelik en sert ve şiddetli yorumlar ise Mısır eski Müftüsü Ali Cumua'dan geldi. Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilme sürecini '30 Haziran Devrimi' olarak tanımlayan Cumua, bu devrime karşı çıkan herkesin öldürülebileceğini, buna İslam dininin izin verdiğini kaydetti. Sözlerinin büyük tepki uyandırması üzerine bir açıklama yapan Cumua, "Ben devlete isyan edenlerin öldürülmesine fetva verdim" dedi.

MISIR, REFAH KAPISI'NI YENİDEN AÇTI
Mısırlı yetkililer, Gazze ile geçişlerin sağlandığı Refah Sınır Kapısı'nın yeniden açıldığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Mısırlı polislere yönelik saldırılar nedeniyle kapatılan sınırın, yeni bir tehlike durumu olmazsa, günde 4'er saat açık kalacağı kaydedildi. Mısır tarafından yapılan açıklamada, Sina Yarımadası'ndaki gerginliğin devam ettiği belirtilerek, geçişlerin kontrollü olarak sağlanacağı vurgulandı. Kapının kapatılmasından dolayı günlerdir Mısır tarafında bekleyen Gazzeli de dün yeniden yaşadıkları bölgeye geçme imkânı buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliama fetva kılıfı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN