Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'dan saldırı sonrası ilk açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD ve Batı'nın kendilerine karşı savaş açabileceğini fakat bu savaşı kazanamayacağını savundu.

Giriş Tarihi: 26.8.2013 09:16 Güncelleme Tarihi: 26.8.2013 11:11
Vietnam hatırlatmasını yapan Beşar Esad, "Savaş açabileceklerine şüphe yok ama bunun nerelere yayılacağını ya da nasıl sona ereceğini tahmin edemezler. Uydurdukları tüm senaryoların kontrollerden çıktığı gerçeğini görüyorlar." dedi.

Beşar Esad, kimyasal silah suçlamasının tamamen siyasi olduğunu, Suriye Ordusu'nun teröristlere karşı kazandığı başarıları geri çevirmek için ortaya atıldığını söyledi. Rus İzvestiya gazetesine mülakat veren Esed, ABD yönetiminin önce suçlamayı yaptığını ve sonra delil toplamaya başladığını ifade etti.

"Teröristlerin kimyasal silah kullanacağından Batılıların haberdar olduğuna dair şüphelerimiz var." diyen Esed, BM denetçilerinin inceleme sonuçlarının, belli büyük güçlerin çıkarlarına göre yorumlanabileceği endişesini dile getirdi. BM denetçilerini Rusya ile istişarelerden sonra kabul ettiklerini hatırlatan Beşar Esad, "Tabii ki sonuçların Amerika ve Batı politikalarına hizmet edecek şekilde yorumlanmasının Rusya tarafından engellenmesini bekliyoruz." dedi.

Ülkesinde El Kaide ve bazı kanun kaçaklarına karşı savaştıklarını savunan Beşar Esad, Batı'nın Vietnam Savaşı'ndan ders alıp almadığını sorguladı. Terörün istenildiği zaman kullanılan bir kart olmadığını ifade eden Esed, "Terör bir akrep gibidir. Beklenmedik bir anda sizi de sokabilir. Suriye'de terörü desteklerken Mali'de onunla mücadele edemezsiniz. Ya da Çeçenistan'da desteklerken, Afganistan'da onunla savaşamazsınız." ifadelerini kullandı.

Rusya taviz verecek olsaydı iki yıl önce verirdi

Suriye Devlet Beşar Esad, Rusya'nın Suriye konusunda geçekler bu kadar açıkken Batı'ya taviz vermeyeceğini öne sürdü.

Beşar Esad, Rus İzvestiya gazetesine verdiği mülakatta, "Rusya, özellikle Suriye konusunda AB ve ABD politikalarına karşı çıkıyor. Rusya bu konuda anlaşma yoluna giderse ne olur? Böyle bir senaryo mümkün mü?" şeklindeki soruya cevap verdi.

Resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan mülakatta Rusya'nın ileri sürüldüğü gibi anlaşma yoluna gidecek olsa, tablonun bazı Rus yetkililer için bile bulanık olduğu iki yıl önce bunu yapacağını savunan Beşar Esad, "Şimdi tablo gayet net. O zaman anlaşma yoluna gitmeyen bir Rusya, şimdi bunu yapacak değildir." dedi.

S-300 füzelerinin Suriye'ye teslim edilip edilmediğini sorulması üzerine Esed, bunların çok gizli bilgiler olduğunu söyledi. İmzaladığı tüm anlaşmalara sadık kalan Rusya'yı ABD, Avrupa ya da Körfez ülkelerinin etkileyemediğini söyleyen Beşar Esad, "Rusya, kendini ve halkını savunması için Suriye'ye gerekli her şeyi tedarik etmeyi sürdürüyor." ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan saldırı sonrası ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN