Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Afrika'da grevler yayılıyor

Giriş Tarihi: 26.8.2013 20:38
Güney Afrika'da geçen hafta otomotiv sektöründe patlak veren grevlerin ardından inşaat ve havaalanı çalışanları da iş bıraktı. Grevlerin ülke geneline yayılmaya başlamasının ardından altın madeni çalışanları da ücret artışı istiyor.

Johannesburg'un Uluslararası Oliver Tambo Havaalanı'nda başlayan grevler sebebiyle bazı uçuşlarda gecikme yaşandı. Ulusal Maden İşçileri Sendikası'ndan (NUM) yapılan açıklamaya göre yaklaşık 90 bin işçi Pazartesi gününden itibaren iş bıraktı.

Güney Afrika'da gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6'sını karşılayan otomotivdeki grev ülke ekonomisine günlük milyonlarca dolara mal olurken, işçiler yüzde 10 artış olmadan fabrikalara dönmeyeceklerini söylüyor.

Uzmanlar, Güney Afrika Rand'ının Amerikan Doları karşısında bu yıl yüzde 17 değer kaybına uğramasıyla hayat pahalılığının arttığını, piyasaların gerilmesi ile grevlerin başladığını belirtiyor.

Güney Afrika, dünyada grevler nedeniyle en fazla işgücü kaybeden ülkelerin başında geliyor. Öte yandan festival havasında geçen grevler geçen yıl kana bulanmış, 34 madenci Marikana'da polis kurşunu ile hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Afrika'da grevler yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN