İngiltere'den Suriye'ye müdahale sinyali

Giriş Tarihi: 26.8.2013 11:20 Güncelleme Tarihi: 26.8.2013 11:56

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de kimyasal silah kullanımına karşı BM onayı olmadan da harekete geçmenin mümkün olduğunu söyledi. Hague, BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye krizine dair sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Birleşmiş Milletler'in oybirliğiyle ile vereceği destek olmadan, Suriye'ye karşılık vermenin mümkün olabileceğini" söyledi.

Hague, BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada, Suriye üzerindeki diplomatik baskının işe yaramadığını belirterek, ülkesinin tüm seçenekleri değerlendirdiğini ve Birleşmiş Milletler'in oybirliği ile vereceği destek olmadan bir karşılık vermenin mümkün olabileceğini ifade etti. William Hague, "verilecek herhangi bir tepkinin uluslararası hukuka uygun olacağını" vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye konusundaki görüş ayrılıklarını eleştiren Hague, "BMGK'nın sorumluluklarını üstlenmediğini" ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague dün yaptığı açıklamada ise, kimyasal silah saldırısının kanıtlarının şimdiye kadar yok edilmiş olabileceğini ve BM
ekibinin Suriye'de ulaşabilecekleri konusunda "gerçekçi" olunması gerektiğini söylemişti.

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron'dan Suriye'ye olası bir askeri müdahale kararı alınmadan önce konuyu parlamento gündemine getirmesi isteniyor. Cameron'ın tatilde olan parlamentoyu acil toplantıya çağırması istenirken, İngiliz Başbakanının Suriye'de muhalifleri silahlandırmak konusunda parlamentonunun onayını alma sözü verdiği ancak, askeri müdahale konusunda benzer bir vaadde bulunmadığı anımsatılıyor.

İngiltere ile ABD geçen hafta, Suriye rejiminin kimyasal silahlar kullandığının kanıtlanması halinde "ciddi karşılık" vereceği uyarısında
bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip üyeler Rusya ve Çin, Suriye rejimine karşı karar alınmasını engelliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'den Suriye'ye müdahale sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN