Mübarek ve Müslüman Kardeşlere aynı suçlama

İki ayrı davada 30 yıl ülkeyi demir yumrukla yöneten ve 2011'de halkın devirdiği Hüsnü Mübarek'le 3 Temmuz'daki darbeden sonra tutuklanan İhvan liderleri protestocuların ölümüne sebep olmakla suçlanıyor

Giriş Tarihi: 26.8.2013
1981'le 2011 arasında Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek, dün kendisini deviren halk ayaklanması sırasında protestocuların ölümüne sebebiyet suçlamasıyla yürütülen dava kapsamında 6'ncı kez mahkemeye çıktı. Perşembe günü cezaevinden salıverildikten sonra El-Maadi Askeri Hastanesi'ne nakledilen Mübarek'le beraber oğulları Cemal ve Ala da aynı dava kapsamında yargılanıyor. Mahkeme, soruşturmanın devam ettiği gerekçesiyle duruşmayı 14 Eylül'e erteledi. Öte yandan 3 Temmuz'daki askeri darbeden sonra güvenlik güçlerinin tutukladığı Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcıları Hayrat el Şatır ve Raşid Beyyumi'nin de aralarında bulunduğu İhvan yöneticilerinin "Göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın dün yapılması gereken ilk duruşması da güvenlik gerekçesiyle 29 Ekim tarihine ertelendi. New York Times ise İhvan'a karşı operasyonların son haftalarda doğrudan darbe karşıtı herkesi hedeflediğini, liberal ve sol görüşlü kişilerin Müslüman Kardeşler'e destek vermekle suçlanarak hapsedildiğini belirtti. 3 Temmuz'da ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbeye destek olan Mısır medyası ise dünkü duruşmaları, "İki rejimin yargılanması" başlığıyla gördü.

MEDYADAN SKANDAL

Bu arada İhvan'a yakınlığıyla bilinen 3'ü parti yetkilisi 4 kişinin tutukluluk süresi 4. kez uzatıldı. Mısır'ın önemi gazetelerinden Masri el Yevm, Feyyum kentinde Rabia işareti yaparak yürüyen kalabalıkları "Orduya destek için yürüdüler" diye haber yaparak bir skandala imza attı. Ayrıca Mursi'nin deviren darbe yanlıları, New York Times gazetesine tam sayfa ilan vererek, Müslüman Kardeşler'in gösterilerinin şiddet içerdiğini ispatlamaya çalıştı. Yanan kiliselerin fotoğraflarının yer aldığı ilanda "Karar sizin" denildi. Mısır'ın çeşitli kentlerinde dün de askeri yönetimi protesto gösterileri yapıldı.

MAHKEMEYE GÜLÜMSEYEREK GELDİ
Mısır yakın tarihinin en çalkantılı dönemlerini yaşarken yönetim sorumluluğu kalmayan 85 yaşındaki eski lider Hüsnü Mübarek, salıverildikten sonra yapılan ilk duruşmasına getirilirken gülümsüyordu. Darbe destekçilerinin taşıdığı en popüler ikinci pankart, Abdülfettah El Sisi'den sonra Mübarek olması, eski lideri memnun ediyor gibi görünüyor. Uzmanlar eski asker olan Mübarek'in askeri rejim tarafından korunacağını düşündüğünü belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mübarek ve Müslüman Kardeşlere aynı suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN