Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye için Kosova formülü

ABD, Rusya ve Çin'in BM'deki vetosunu aşmak için 1999'da yaptığı gibi Güvenlik Konseyi'ni by-pass ederek Esad'a müdahale edecek. Başkan Obama, kurmaylarıyla operasyonun detaylarını görüştü

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Şam'ın Doğu Guta mahallesinde çarşamba sabahı yapılan kimyasal saldırıda binden fazla sivilin ölmesinden sonra ABD Başkanı Barack Obama'nın Esad rejimine karşı müdahale planlarını masaya yatırdığı bildirildi. Rusya ve Çin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden müdahale izni vermemesi nedeniyle ABD'nin BM dışı seçenekleri araştırdığı belirtiliyor. Amerikan basınına göre, önceki gün ulusal güvenlik danışmanları, Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel, askeri ve istihbarat yetkilileriyle bir araya gelen Obama'nın gözden geçirdiği seçeneklerden biri 1999'daki Kosova operasyonu.

KOSOVA PLANI NEYDİ?

1999'da ABD Başkanı Bill Clinton, Sırp güçlerin Kosova'daki Arnavut azınlığa karşı başlattığı etnik temizlik kampanyasına BM Güvenlik Konseyi'ndeki Rus muhalefeti yüzünden müdahale edemiyordu. On binlerce Kosovalı Arnavut'un, Arnavutluk'a kaçtığı dönemde NATO'nun onayıyla başlatılan ve 78 gün süren hava saldırıları, Sırp güçlerin geri çekilmesi ve etnik temizliğin bitmesiyle sonuçlanmıştı. Sırplar etnik temizlikle bin 500 ila 2 bin sivilin ölümüne yol açmıştı. Yaklaşık bir yıl BM Güvenlik Konseyi'nden istediğini alamayan ABD liderliğindeki NATO müttefikleri, 24 Mart ile 10 Haziran 1999 arasında 78 gün boyunca Kosova'daki Sırp güçler ve Yugoslavya'nın askeri ve rejim merkezlerine karşı hava saldırıları düzenledi. Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç savaş sonrası soykırım işlediği gerekçesiyle Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. İsmini vermek istemeyen bir Obama yönetimi yetkilisi, New York Times'a, Kosova'nın Suriye'ye müdahale konusunda tartışılan seçeneklerden biri olduğunu doğruladı. Washington Post'a konuşan bir yetkili de, "Önümüzde çok sayıda seçenek mevcut. Ulusal çıkarlarımız ve Suriye'deki hedeflerimizle uyumlu bir karar verip uygulayacağız. Gerçekler ortaya çıkınca Başkan bir karar verecek" dedi. Yetkili, kararın zamanlaması konusunda bir bilgi vermedi. Akşam saatlerinde Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Obama, kimyasal silah kullanımıyla ilgili olarak ABD ve uluslararası toplum için hazırlanmasını kendisinin talep ettiği bir dizi potansiyel seçenekler konusunda ayrıntılı bilgilendirildi" denildi.

HEDEFLERİ GÜNCELLEDİ

CNN'e konuşan bir üst düzey ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Doğu Akdeniz'deki ABD savaş gemisi sayısının 4'e çıkarıldığını hatırlattı ve ABD ordusunun Suriye'deki hedeflerini güncellediği söyledi. Yetkili, hedeflerin Esad'ın kimyasal silahlarını depoladığı 3 deponun, belirli askeri üslerin ve hava savunma sistemlerinin ve bazı rejim binalarının olacağını söyledi. Ayrıca ülkenin kuzey ve güneyinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının da gündemde olduğu bildiriliyor. Debka'ya konuşan askeri kaynaklar ise, ABD'nin önünde üç saldırı seçeneği olduğunu söyledi. İlk seçeneğin, kimyasal saldırıdan sorumlu birliği vurmak olduğu belirtildi. İkinci seçeneğin Suriye'deki üç kimyasal silah deposunu yok etmek olduğu ve son seçeneğin de ilk iki seçeneğin koordineli bir şekilde aynı anda yapılması olduğu bildirildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye için Kosova formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN