Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cehennemden kaçış

Giriş Tarihi: 27.8.2013

ABD'de binlerce hektarı küle çeviren yangın, rüzgârla birlikte hızla yayılıyor. Yetkililer bölgede yaşayanlar ile at ve inek gibi çiftlik hayvanlarının da tahliye edildiğini açıkladı

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Yosemite Milli Parkı'nın 320 kilometre uzağında çıkan dev yangın, bir haftadır büyüyerek devam ediyor. Binlerce hektarlık orman arazisinin kül olmasına neden olan yangın, ülkenin dört bir yanından gelen 8 bin 300 itfaiye görevlisi tarafından karadan ve havadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Sierra dağlarının batı yamacındaki parkta alevlerin şiddetli rüzgâr nedeniyle hızla yayıldığını bildiren yetkililer, yangının civardaki yerleşim bölgelerine sıçramaması için çalışıyorlar. Rüzgârın yön değiştirmesi nedeniyle yangının gün içinde kuzeydoğu yönüne doğru genişleyebileceği belirtiliyor.

5 BİN 500 EV RİSK ALTINDA
İtfaiye ekiplerinin müdahaleleri sürerken bölge sakinleri de kendi çabalarıyla yangından kaçmaya çalışıyor. Sierra bölgesindeki Tuolumne şehrinde halk, atlar ve inekler gibi çiftliklerde yaşayan bütün hayvanları tahliye etti. 5 bin 500 evin risk altında olduğunu açıklayan yetkililer, çocukların da güvenli bölgelere taşındığını ifade etti. Yosemite bölgesinden San Francisco'ya giden enerji hatlarını da tehdit eden yangın, bölgedeki hidroelektrik santralının kapatılmasına yol açtı. Bu yüzden belediye, piyasadan 600 bin dolarlık elektrik satın almak zorunda kaldı. Yangının ülkeye verdiği maddi zararın milyarlarca doları bulması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cehennemden kaçış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN