Kimyasal iddiası kaçışları hızlandırdı

Suriye'de rejim güçlerinin çeşitli bölgelerde kimyasal silah kullandığı iddiası Türkiye'ye kaçışları hızlandırdı.

Giriş Tarihi: 27.8.2013 14:42

Suriye'nin başta Şam, Hama, Halep, İdlib illeri ve çevre kasaba ve köylerinde yaşayan çoğunluğu çocuk kadın ve yaşlı olan insanlardan oluşan Suriyeliler, gruplar halinde Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Pasaportları olanlar Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan gelirken, pasaportu olmayanlar ise Hatay'daki sınırın çeşitli noktalarından tel örgüleri aşıp güvenli gördükleri Türkiye'ye ulaşmaya çalışıyor.

Hama kırsalından gelen ve adının açıklanmasını istemeyen yaşlı bir Suriyeli, ailesi ve yakınlarını da alarak geldiği sınırdan geçmeye çalışırken "Esed rejimi son günlerde çeşitli noktalara kimyasal silah ve fosfor bombaları ve füze kullanmaya başladı. Biz de bu korku ile çocuklarımızı, ailelerimizi alarak Türkiye sınırına geldik. Kardeş ülke Türkiye'ye girmek istiyoruz." dedi.

Öte yandan pasaportları olanlar Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan, pasaportları olmayanlar ise kendi imkanları ile yanlarına alabildikleri eşyaları ile sınırı aşarak Türkiye'ye girmeye çalışıyor. Gelenler arasında çoğu kadın, çocuk ve yaşlı sivil insanlar oldukları dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal iddiası kaçışları hızlandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN