Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"48 saatlik yıldırım baskınla başlayacak"

İngiliz medyası, Suriye'ye bir askeri müdahale durumunda bunun nasıl gerçekleşebileceğini yoğun biçimde tartışmayı sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 28.8.2013 11:41 Güncelleme Tarihi: 28.8.2013 11:43
Telegraph gazetesi, "Batı'nın bir saldırısı, muhtemelen 100'den fazla füzenin atılacağı 48 saatlık yıldırım bir baskın ile başlayacak" derken ABD uçaklarının Kıbrıs ve Türkiye'nin güneyinden havalanabileceğini yazdı. Operasyonlar için İncirlik ve İzmir'deki üslerin kullanılabileceğini öne süren BBC ise, "gerçek misilleme riskine" dikkat çekti.

İngiliz The Telegraph gazetesi, askeri ve diplomatik kaynaklara dayanarak Batı'nın "Suriye'yi cezalandırma saldırısı"nın muhtemelen 100'den fazla füzenin atılacağını 48 saatlik bir yıldırım baskın ile başlayacağını savunduğu haberinde önümüzdeki günlerde başlaması beklenen saldırıda İngiliz donanmasına ait Trafalgar türü bir denizaltının, Tomahawk füzelerini ateşlemek üzere Akdeniz'deki Amerikan savaş gemilerine katılacağını savundu.

Füzelerin Esad rejiminin komuta ve kontrol tesisleri, silah teslim merkezleri, istihbarat üsleri ve milis eğitim kamplarını yok etmek için fırlatılacağını kaydeden gazete, "ABD uçakları, Kıbrıs ve Türkiye'nin Güneyindeki hava üslerinden havalanabilir" diye yazdı.

"GERÇEK MİSİLLEME RİSKİ VAR"

BBC, birkaç gün içinde olabileceği belirtilen askeri müdahale nedeniyle halen 2 milyona ulaşan Suriyeli mülteci sayısının daha fazla artırmasından korkulduğuna dikkat çektiği haberinde "Ve gerçek bir misilleme riski var" derken bu misillemenin Suriye rejiminin ve destekçilerinden biri tarafından gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Haberde Suriye rejimini destekleyenlerin arasında Rusya ve Çin'in bulunduğu anımsatılırken "İran da tepki gösterebilir. Misilleme, bölgedeki müttefikleri veya Kıbrıs gibi yerleri vurabilir" dedi.

Batı'nın askeri müdahale sırasında sivillerin vurulmaması için çok dikkatli olması gerekeceğini vurgulayan BBC, Suriye müdahalesi için kullanılabileceği güçlere değinirken de "Türkiye'deki İncirlik ve İzmir'deki üsler baskınlar için kullanılabilir" sözlerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"48 saatlik yıldırım baskınla başlayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN