Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kanıtları buldu 'ye 'çekil' dedi

Giriş Tarihi: 29.8.2013

Beyaz Saray, ellerinde yeterli kanıt olduğunu belirterek 'de kimyasal saldırı izi arayan heyetine "çekil" çağrısı yaptı. 1998'de de Irak'ta benzer uyarıyı yaptıktan 4 saat sonra bombardıman başlamıştı. Operasyonda asıl hedef Esad'ın evi olacak. Olası diğer hedefler arasında Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Mazzeh Askeri Üssü de var

ve İngiltere'nin, kendi halkına karşı kimyasal saldırı düzenleyen Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine yönelik planladığı askeri müdahale için geri sayım başladı. Dünya nefesini tutmuş gelişmeleri takip ediyor. Yapılan yorumlarda ise 21 Ağustos'ta Şam'da kullanılan kimyasal silahların izlerini inceleyen Birleşmiş Milletler heyetinin raporunu kilit öneme sahip olduğu söyleniyor. Ancak Fransız Le Figaro gazetesinin deneyimli diplomasi muhabiri Georges Malbrunot dün farklı bir habere imza attı. Le Figaro'ya göre; ABD, 'ye pazartesinden bu yana Şam'da incelemeler yapan heyeti geri çekmeleri tavsiyesinde bulundu. Buna gerekçe olarak da Washington hükümetinin, söz konusu saldırı hakkında gerekli bilgilere ve kanıtlara kendi istihbarat birimleri aracılığıyla ulaşması gösterildi. Haberde, ABD'nin BM'ye heyetin kesin çekilmesi konusunda herhangi bir baskı yapmadığının da altı çizildi.

IRAK'TA DA AYNISI OLMUŞTU


Le Figaro, yaşananları Aralık 1998'teki Irak bombardımanına benzetti. 15 yıl önce de BM heyeti Irak'taki kimyasal silahlar hakkında incelemeler yapıyordu. Ancak ABD, kendi bulgularına ulaştıktan sonra BM'den heyeti geri çekmesini istedi. Heyet Irak'tan ayrıldıktan sadece 4 saat sonra da ABD, Saddam Hüseyin rejimi için kilit öneme sahip noktalara yönelik 4 gün sürecek bombardımanı başlattı. ABD'nin BM'ye ilettiği "Kimyasal saldırı hakkındaki kanıtlara ulaştık" bilgisi hakkında detaylar ise ABD'nin Foreign Policy ve Almanya'nın Focus dergisindeki haberlere yansıdı. Le Figaro'nun da atıf yaptığı Foreign Policy'deki haberin kaynağı olarak üst düzey ABD'li istihbarat ve askeri yetkilileri gösterildi. "21 Ağustos'ta Şam'ın doğusunda gerçekleştirilen o korkunç kimyasal saldırıdan birkaç saat sonra, Suriye Savunma Bakanlığı'na bağlı bir yetkili, bir kimyasal silahlar biriminin lideriyle telefon görüşmesi yaptı ve binden fazla kişinin ölümüne yol açan sinir gazı saldırısıyla ilgili sorular sordu. Foreign Policy, görüşmenin ABD istihbarat servisleri tarafından da dinlendiğini ortaya çıkardı" denilen haberde ayrıca Amerikan istihbarat analizcileri, Suriye'nin Guta bölgesinde yakalanan telefon görüşmeleri, yerel doktorların açıklamaları ve video belgelerinden yararlanarak 21 Ağustos'ta kimyasal silah kullanıldığından emin olduklarının altı çizildi.

KİMYASAL EMRİ KARDEŞ ESAD'DAN

Foreign Policy'deki haberde ayrıca şöyle denildi: "Ancak dinlenen telefon görüşmesi, bazı sorulara yanıt verirken, kimyasal saldırının failiyle ilgili şu soruları da gündeme getiriyor: 21 Ağustos'taki saldırı, kendisine verilen yetkileri aşan Suriyeli bir askerin mi işiydi? Yoksa saldırı emrini Esad rejiminin kıdemli üyeleri mi vermişti? ABD'li bir istihbarat yetkilisi Foreign Policy'e, 'Kontrolün kimin elinde olduğu belli değil. Bu kimyasalları kullanmak için genel bir fikir birliği mi oluştu? Yoksa her bir saldırı için açık emirler mi verildi' dedi." İsmini açıklamadan ABD basınına konuşan BM yetkilileri ise kimsayal saldırı emrini Mahir Esad'ın verdiğini vurguladı. Alman Focus dergisine bilgi veren İsrail eski Mossad ajanlarının anlattıkları da Foreign Policy'deki haberi destekler nitelikte. Buna göre İsrail Savunma Birliği'nin elektronik dinleme ekibi 8200 birliği, 21 Ağustos'taki kimyasal saldırının ardından Suriye Savunma Bakanlığı'na ait telefon konuşmalarını kaydetti. Bu konuşmalarda kimyasal saldırıyı düzenleyen askeri birliklerin telaşlı bir şekilde Savunma Bakanlığı'na bilgi verdiği saptandı. Tel Aviv hükümeti, ellerindeki kanıtları pazartesi günü Obama yönetimine ulaştırdı. ABD'de de bu kanıtları İngiliz hükümetiyle paylaştı. İsrail ayrıca ABD ve Batılı devletlere Şam'da kimyasal silah yüklü roketlerin uydudan çekilmiş fotoğraflarını da gönderdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD kanıtları buldu BM'ye 'çekil' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN