Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki Türk genci gözaltındayken öldü

Beverwijk şehrinde 2 sene önce gözaltına alındığı karakolda görevli polisler tarafından dövülerek öldürüldüğü ileri sürülen 22 yaşındaki İhsan Gürz'ün ailesi, suçluların cezalandırılmasını istiyor.Olaya ilişkin 10 polis ve bir doktorun Amsterdam Yüksek Mahkemesinde yargılanacağını belirten baba Cengiz Gürz: "Türkiye Cumhuriyeti her alanda, her yerde maddi manevi arkamızda. Kendilerine saygı duyuyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz"

Giriş Tarihi: 29.8.2013 15:14
'nın Beverwijk şehrinde 2 sene önce gözaltına alındığı karakolda görevli polisler tarafından dövülerek öldürüldüğü öne sürülen 22 yaşındaki İhsan Gürz'ün ailesi, suçluların cezalandırılmasını istiyor. İjmuiden Velsen Kennemland Karakolu'nda görevli polisler tarafından dövülerek öldürüldüğü iddia edilen İhsan Gürz'ün annesi Ayten ve babası Cengiz Gürz, oğullarının Erzincan'ın Mollaköy beldesindeki mezarını ziyaret etti.

Baba Gürz, kabir ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oğlunun ölümünün aydınlatılması için hukuk mücadelesini
başlattıklarını söyledi. Olaya ilişkin 10 polis ve bir doktorun Amsterdam Yüksek Mahkemesinde yargılanacağını belirten Gürz, "Oğlum, 2 Temmuz 2011'de 10 polis tarafından darp edilip doktor gözetiminde ölüme terk edildi. Hollanda'da otopsi yapıldı, burada çocuğun kalbi ve beyni yerinden çıkarılmıştır. Bu da Türkiye'de yapılan otopside belli oldu. O gün bu gündür adalet arıyoruz" diye konuştu.

Suçluların yargılanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil olmak üzere her yere başvurduklarını dile getiren Gürz, 2 senelik mücadele
sonunda belli bir aşamaya geldiklerini ifade ederek, "Yüksek mahkemeye yaptığımız itiraz ve başvurudan sonra Amsterdam Mahkemesi bir karar aldı. Bütün kamera görüntüleri ve tüm deliller incelendikten sonra karar aldı, 10 polis ve olaya seyirci kalan bir doktor yargılanacaktır" dedi.

Türkiye'deki yetkililere bu süreçteki desteklerinden dolayı teşekkür eden Gürz, "Türkiye Cumhuriyeti her alanda, her yerde, maddi manevi arkamızda. Kendilerine saygı duyuyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz" ifadesini kullandı. Anne Ayten Gürz ise oğlunun ölümüne neden olanların cezalandırılmasını istedi. Gürz çifti, yargılamanın 16 Ekim'de başlayacağını belirtti.

- Olay Hollanda'nın Beverwijk kentinde, 2 Temmuz 2011'de evlerinin yakınlarındaki bir kafeteryaya giderken polislerce gözaltına alınan İhsan
Gürz'ün, İjmuiden Velsen Kennemland Karakolu'nda görevli polisler tarafından dövülerek öldürüldüğü ileri sürülmüş, gencin cenazesi Türkiye'ye getirilerek 7 Temmuz'da memleketi Erzincan'ın Mollaköy beldesinde toprağa verilmişti.

Baba Cengiz Gürz'ün, cenaze defnedildikten sonra dilekçeyle Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmesi üzerine, İhsan Gürz'ün cesedine Adli Tıp Kurumu Trabzon Grup Başkanlığı morgunda otopsi yapılmıştı. Gürz'ün kafatasının içinin kağıt peçeteyle doldurulmuş olduğunun görüldüğü belirtilen otopsi raporunda, "Organlardan parçalar ve kalbin tamamı alınmış olduğundan ve beyin-beyinciğin de sıvılaşmış olması nedeniyle ağırlıkları ölçülemediği gibi yeterli ve sağlıklı bir makroskopik değerlendirme de yapılamadı" ifadesine yer verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki Türk genci gözaltındayken öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN