New York’ta camiler için şok uygulama

New York polisinin kentteki camileri ‘terör organizasyonu yapılan merkezler’ olarak fişlediği ortaya çıktı. Departnman, sivil polisler aracılığıyla camilere gelenleri ve imamları da takip etti.

Giriş Tarihi: 29.8.2013 10:39 Güncelleme Tarihi: 29.8.2013 13:27
New York Polis Departmanı'nın (NYPD)ABD'deki bütün camileri ''terör organizasyonu'' olarak nitelediği ortaya çıktı. NYPD, camilerdeki vaazları dinlemek ve imamları takip etmek için muhbir kullanma hakkı elde etmek için yoğun çaba sarfetmiş. Uluslararası haber ajansı AP'nin haberine göre, gizli polis soruşturmalarına ve ilgili kişilerle yapılan görüşmeler sonunucunda 11 Eylül'den bu yana New York polisi, camilere yönelik ondan fazla ''terör girişimi soruşturması'' açtı. ''Terör organizasyonu'' nitelemesi ile camilere giden herkesi potansiyel suçlu olarak algılandı ve takip edilebilmeleri gerektiği belirtildi. Cami'ye ibadet için giden herkes New york polisi tarafından potansiyel suçlu olarak soruşturlulma açılması gereken kişi olarak algılanmış.

New York polisine dava açtılar

'Terörist' için yola çıkan NYPD sayısız masum insana karşı soruşturma açtığı ve elde edilen bilgilerinde gizli dosyalar halinde saklandığı ortaya çıktı. NYPD, bu skandal uygulamasında gizli polisleri ve muhbirleri kullandı. Skandalın ortaya çıkması üzerine ABD Sivil Özgürlükler Birliği, NYPD'yi anayasaya aykırı davranmakla ve vatandaşların özgürlüklerini yerine getirmelerini engellemekle suçlayarak dava açtı. NYPD'den yapılan açıklamada ise polisin masum insanları izlemediği sadece 'potansiyel terör önderlerini' izlediklerini savunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York’ta camiler için şok uygulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN