Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsanlığın gözyaşları

Mısır'daki darbe karşıtı gösterilerin simgesi olan Esma Bilteci, hayata gözlerini yumduğu anlarda bile cesaret ve metaneti bırakmadı. Esma'nın annesine son sözleri, "Anneciğim ben iyiyim" oldu

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren darbeye karşı Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda 14 Ağustos'ta düzenlenen protesto gösterisinde hayatını kaybedince darbe karşıtlarının sembolü haline gelen ve ölümüyle tüm dünyadaki Müslümanlar'ın gönlünü titreten Esma Bilteci'nin annesi, kızının son nefesini verdiği anları anlattı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticisi Muhammed Bilteci'nin beş çocuğu arasındaki tek kızı olan 17 yaşındaki Esma'nın kaldırıldığı meydandaki Sahra Hastanesi'nde yaşananları Anadolu Ajansı'na (AA) anlatan 46 yaşındaki Sena Bilteci, "Sahra Hastanesi'ne gittiğimde şehitler ve ağır yaralılarla karşılaştım. Esma'nın yanına gittiğimde sabırlı ve metanetliydi. 'Ya Rab, Ya Allah' diyordu. Yüzünü siliyordum ve kendisine 'Hayatım sabret, metanetli ol' derken bana 'Anneciğim ben iyiyim' diyordu. Beni rahatlatmak istiyordu. Onu ameliyat odasına bıraktım ve çıktım, birkaç dakika sonra şehit olduğu haberi geldi" dedi. Kahire'nin batısında yer alan Nasr City bölgesindeki evlerinde AA'ya gözyaşları içinde içini döken Sena Bilteci, Esma'nın gösteriye müdahale sırasında vurulmadan önce meydanda yaşadıklarını şöyle özetledi: "Esma Rabia'daki Sahra Hastanesi'ne gitme konusunda ısrar etti. Bana gülümseyerek baktı ve hiçbir şey demedi, sonra beni yanaklarımdan öptü ve gözümün önünden kayboldu gitti." Bu, anne Sena Bilteci'nin kızını vurulmadan önceki son görüşüydü. Kısa bir süre sonra oğlu Halid'den kızının vurulduğu haberini alan Bilteci, "Tanık olanların anlattığı kadarıyla vurulduğu esnada Sahra Hastanesi'nin önünde elindeki mushaftan Kur'an okuyormuş. Arkadaşlarının uyarılarına rağmen bir elinde Kuran'ı tuttuğu diğer eliyle de taş toplayıp gençlere verdiğini söylediler. O, zulme ve tuğyana karşı mücadele ederken şehit oldu" diye teselli buldu.

ESMA'NIN BABASI GÖZALTINA ALINDI
El Cezire televizyonunda video görüntüsünde darbe karşıtlarına seslenen ve ümitsizliğe kapılmamalarını isteyen İhvan liderlerinden Muhammed Bilteci dün akşam gözaltına alındı. Bilteci'nin yanı sıra İhvan yöneticileri Halid Ezheri ve Cemal Arşi'nin de gözaltına alındığı açıklandı. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi ise Mısırlılara bugün sokaklara inme ve sivil itaatsizlik eylemi çağrısı yaptı. Bu arada Mısır Savcılığı, Müslüman Kardeşler'den 37 kişinin geçen hafta Ebu Zabel hapishanesine nakledilirken gazla boğularak öldürüldüğünü açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanlığın gözyaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN