Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meydan okudu: Zaferle çıkacağız

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Batı'nın operasyon hazırlığı yaptığı Suriye'nin lideri Esad, ülkesinin saldırıya karşı kendisini savunacağını belirtti ve ekledi: Zafer bizim olacak. Tehditler özgürlüğe bağlılığımızı artırır

Batılı güçlerin ülkesine operasyon düzenleyeceği konuşulurken Suriye lideri , "Zafer bizim olacak" ve "Kendimizi savunacağız" diyerek dünyaya meydan okudu. Lübnan basınına göre kurmaylarına "Zaferle çıkacağız" diyen Esad, Suriye Devlet Televizyonu'ndaki konuşmasındaysa "Suriye her türlü saldırıya karşı kendini savunacaktır. Dış tehditler bizim ilkelerimize ve özgürlüğümüze bağlılığımızı artırır" dedi. Esad, Yemenli siyasetçilere yaptığı konuşmada, "Suriye'ye yönelik doğrudan saldırganlık tavrı, derin kökenlere sahip olan prensiplere ve halkımızın bağımsızlığa olan inancını güçlendirmeye yarayacak. Suriye, her türlü saldırgan girişime karşı kendini koruyacak" diye konuştu. El Cezire televizyonunun haberine göre ise Suriye Başbakanı Vail El Halki, "Suriye işgalcilere mezar olur. Eğer Batı bize saldırırsa, 1973'te Yom Kippur savaşlarında İsrail'e yaptığımız gibi onları şaşırtırız" dedi ve sözlerini "Tekrar ediyorum! Batılı güçler bizi alaşağı edemez" cümlesiyle noktaladı.

DEVİRMEYEN OPERASYON


Rusya Bilimler Akademisi'nden Anatoli Yegorin, Batı'nın Suriye operasyonunun artık kaçınılmaz olduğunu, ancak Esad rejiminin devrilmeyeceğini söyledi. Yegorin, "Ölçek ve zaman açısından çok sınırlı bir operasyon olacak. Bunun Suriye ordusu ve muhalif güçler arasındaki dengeyi değiştirmesi imkansız" dedi. Amerika'nın operasyonda neler yapacağını değerlendiren Rus uzman, "Tek bir şey yapacak. Akdeniz'de bulunan dört savaş gemisinden bir dizi Tomahawk füzesi gönderecek" bilgisi verdi. Tüm füzelerin planlanan hedefleri vurması durumunda bile bunun Esad rejimine kısmi zarar vereceğini kaydeden Yegorin, "Bu füzelerin Suriye ordusunun saldırı kapasitesini olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum" tespitinde bulundu. Rus yapımı Buk ve Pantsir füze ve hava savunma sistemlerinin olduğunu, sistemin güdümlü füzelere karşı tam olarak konuşlandığını hatırlattı. Yegorin, ABD'nin kırmızı çizgilerinin hiçbir zaman geçilemeyeceğini dünyaya göstermek için bir operasyon olacağına dikkat çekti. Öte yandan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koailsyonu Sözcüsü Halid es-Salih de, Suriye'ye yapılacak müdahalenin rejimi düşürmeyeceğini, Şam yönetiminin tekrar kimyasal silah kullanmasını engellemeyi amaçladığını belirtti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Meydan okudu: Zaferle çıkacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN