Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Putin'le zirveden önce ABD vuracak"

Suriye için 2 senaryo: ABD ve İngiltere yarın çıkacak BM heyeti raporunu beklemeden salı günü Moskova'da yapılacak G-20 zirvesi öncesi vuracak. Diğer ihtimalse rapor ve İngiliz Parlamentosu beklenip müdahale salıya ertelenecek

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Akdeniz'de sular ısınmaya devam ediyor. Suriye lideri Esad'ın halkına karşı kimyasal silaha başvurmasıyla gündeme gelen uluslararası müdahalenin zamanlaması konusunda farklı teoriler ortaya atılıyor.
Önceki gece "Son kararımı vermedim" diyen ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere'den gelecek haberleri bekliyor. Olağanüstü toplanan İngiliz Parlamentosu'nun dün Suriye'ye müdahale seçeneğini karara bağlaması bekleniyordu. Ancak muhalefetteki İşçi Partisi, pazartesinden bu yana Şam'da incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler denetçileri raporunun beklenmesinde ısrarcı. Bu nedenle tezkere oylaması, raporun açıklanmasından sonraya bırakıldı.

B PLANI SALIYI BEKLEMEK

BM ekibinin yarın ülkeden ayrılıp topladığı delilleri Avrupa'daki laboratuvarlarda inceleteceği ancak heyetin ilk tespitlerini sözlü olarak BM Genel Sekreteri Ban'a aktaracağı belirtildi. BM raporuna göre hareket edecek İngiltere'nin de hafta başında tezkereyi oylaması bekleniyor. İngiliz Guardian gazetesi de gelişmeler karşısında Obama'nın B Planı'nı devreye sokarak hafta sonu beklenen müdahaleyi salıya erteleyeceğini ileri sürdü. Ancak bazı uzmanlar da ABD Başkanı'nın salı günü G-20 zirvesi için Rusya'ya gideceğine işaret ederek, Putin'le yapılacak zirveden önce operayonu tamamlamış olmayı istediğini dolayısıyla operasyonun bu hafta sonu yapılacağını savunuyor.

İDDİA: HEPSİ ŞAŞIRTMACA
Bu yönde yorumlara yer veren ABD basını da Obama'nın BM heyetinin raporunu ve de İngiltere'deki Parlamentosu'nu beklemeden hareket edeceğini ileri sürdü. Buna göre Washington yönetimi 21 Ağustos'ta Şam'da kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıtlara zaten ulaştı. Dolayısıyla operasyon için raporu beklemeye gerek görmüyor. Obama'nın "Kararımı vermedim" demesi ve İngiltere'deki tezkere krizinin aslında bir "şaşırtma" taktiği olduğu ve iki ülkenin Suriye'yi hafta sonunda vuracağı yorumları yapılıyor.

FRANSA: BİZ HAZIRIZ

Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Typhoon jetlerinin Kıbrıs'a gönderilmesi de müdahalenin yaklaşmasına kanıt olarak gösteriliyor. Obama'nın önceki gün sarfettiği "Muhalefet o çapta kimyasal silaha sahip değil. Suriye rejiminin bunu uyguladığı yönünde karara vardık. Bunun uluslararası sonuçları olmalı" sözleri de bu noktada hatırlatılıyor. Operasyona destek veren Fransa'da ise yarı başkanlık sistemi olduğu için Cumhurbaşkanı Hollande'ın müdahale sırasında meclis desteğine ihtiyacı yok. Fransa Savunma Bakanlığı da her senaryoya hazırlıklı olduklarını duyurdu.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Putin'le zirveden önce ABD vuracak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN