ABD tek başına kalsa da vuracak

Uzmanlar ve ABD basını, ele geçen kanıtlarla ikna olan Başkan'ın tek başına da olsa Suriye'yi vuracağı görüşünde. En güçlü müttefik ise Fransa

Giriş Tarihi: 31.8.2013
ABD yönetimi, konusunda en büyük müttefiki İngiltere'den yoksun kaldı. İngiliz Avam Kamarası önceki akşam, Suriye'ye yapılacak olası bir askeri müdahaleye katılma önergesini reddetti. Ancak ABD basını, Başkan Obama'nın Suriye'yi tek başına da olsa vurmaya kararlı olduğunu yazdı.
Basında, Obama'nın Birleşmiş Milletler heyetinin raporunu beklemeyeceği yorumu yapılıyor. Associated Press ajansı da ABD'nin Suriye'ye tek başına müdahale edeceğini iddia etti. Habere göre zaten BM'nin yetki vermesini beklemeden harekete geçmeyi planlayan ABD, İngiltere olmadan da yola devam etmekte kararlı.
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel uluslararası bir koalisyon arayışına devam edeceklerini söyledi. Ancak bu koalisyonda hangi ülkelerin yer alacağına dair bilgi vermedi. İngiltere ve Almanya'nın koalisyonda yer almayacağı ise kesin.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa'nın Suriye'ye kararlı bir tepki verilmesi yolundaki kararlılığını vurguladı.
ABD Başkanı Obama ise nihai kararı henüz vermediğini belirterek, "Kadın, çocuk ve masum insanların korkunç çaptaki gazlarla zehirlendiği bir dünya kabul edemeyiz" dedi. Obama, "Bu tür bir saldırı, kimyasal silah kullanımına karşı çok iyi oluşturulmuş bir uluslararası normu ihlal ederek ve Türkiye, İsrail ve Ürdün gibi bölgedeki dost ve müttefikleri tehdit ederek bizim ulusal güvenlik çıkarlarımıza da bir tehdittir ve gelecekte de kimyasal silah kullanılması ve bunları bize karşı kullanabilecek teröristlerin ellerine düşmesi riskini artırmaktadır" diye konuştu. DIŞ HABERLER

BEYAZ SARAY KARARLI ELLER TETİKTE
ABD'de savaş karşıtı protestolar sürerken, Obama yönetimi Kongre'ye bilgi verdi, "Katliamı Esad'ın yaptığından eminiz" dedi. Akdeniz'deki ABD savaş gemileri de Beyaz Saray'dan "vur" emri bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD tek başına kalsa da vuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN