Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM heyeti Suriye'den ayrıldı

Suriye'nin başkenti Şam ve çevresinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıran BM denetçileri ülkeden ayrıldı.

Giriş Tarihi: 31.8.2013 09:47 Güncelleme Tarihi: 31.8.2013 11:40
Şam'da kaldıkları otelden sabaha karşı konvoy halinde araçlarla ayrılan denetçiler, Mesna sınır kapısından Lübnan'a geçti.

Denetçiler, 21 Ağustos'taki saldırılar hakkında topladıkları bilgi ve belgeleri Birleşmiş Milletler'e sunacak.

DENETÇİLER HOLLANDA'YA GELİYOR

Suriye'den ayrılan BM kimyasal denetçilerini Lübnan üzerinden Hollanda'ya geleceği belirtildi.

Hollanda resmi haber ajansı ANP'ye göre denetçiler, Lahey'e geldikten sonra topladıkları bilgileri Avrupa'nın değişik ülkelerine teslim edip, laboratuvarlarda incelettirecek. Denetçiler, 21 Ağustos'taki saldırılar hakkında topladıkları bilgi ve belgeleri Birleşmiş Milletler'e (BM) sunacak.

Geçtiğimiz aylarda Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü Suriye'deki yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Suriye'de görülen çatışma ortamı dikkate alındığında bu silahların güvenlik altında tutulması ve kullanılmaması son derece önemli' olduğunu ve durumu 'endişe verici' olarak nitelendirdiğini söylemişti.

Kimyasal silahların yasaklanması sözleşmesi 1993 yılında imzaya açıldı ve 1997 yılında yürürlüğe girdi. Yaklaşık 20 yıl süren müzakerelerin sonunda uluslararası camia bu silahların üretimi, geliştirilmesi, depolanması ve kullanılmasını yasaklayan çok kapsamlı bir sözleşmeye imza attı. Ancak bugüne kadar 188 ülkenin taraf olduğu bu sözleşme, Suriye, İsrail ve Kuzey-Kore gibi sekiz ülkenin dışarıda kalmasıyla, henüz kesin bir neticeye ulaşmış değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM heyeti Suriye'den ayrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN