Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte katliamı yapan birlikler

Anadolu Ajansı Suriye'de 21 Ağustos'taki kimyasal saldırıyı yapan birliklerin listesini açıkladı. Hükümete de ulaşan rapora göre saldırının saati, 02.45

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Anadolu Ajansı, Suriye'deki kimyasal saldırıda görev alan Suriye ordu birliklerinin detaylı listesine ulaştı. Buna göre, saldırı, Şam'ın 35 kilometre kuzeyindeki Kuteyfe'deki 155'inci Füze Tugayı ile Kasyun Dağı'ndaki 4'üncü Zırhlı Tümen'e bağlı birliklerden 15-20 civarında kimyasal başlık taşıyan füzeroketle yapıldı. Kuteyfe'de FROG-7/Luna ve/veya M600 füzeleri, Kasyun'da ise 15-70 km menzilli 220 mm'lik roketler kullanıldı.
Türk hükümetine de ulaştırılan raporda saldırının, doğrudan rejim güçlerince 21 Ağustos Çarşamba saat 02.45'te yapıldığı belirtiliyor.
Doğu ve Batı Gota'daki Zamelka, Duma-Harasta arasındaki mıntıka ve farklı yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırıların, iki ayrı merkezden koordineli ve eşzamanlı yapıldığı belirtilen raporda ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:
"Kasyun'dan 15-70 kilometre menzilli 220 mm'lik roketlerin kullanıldığı değerlendirilmektedir. Kuteyfe saldırılan bölgeye 30 kilometre, Kasyun Dağı ise 10 kilometre mesafede bulunuyor.
155'inci Füze Tugayı: 51, 52, 577, 578, 579 ve 1097'inci füze taburları ve bunu desteklemekle sorumlu Teknik Destek Taburu'ndan oluşuyor. 52 ve 577. füze tabuları El Kuteyfe'de Tugay ile aynı kışlada."

'ESAD 48 SAATTE DÜŞER'
Öte yandan Suriye ordusu eski generallerinden Muhammed Hüseyin el Hac Ali, Paris'te Fransız basınına verdiği röportajda, "Şam'ı 48 saat bombalayın, rejim düşer. İlk olarak uzun menzilli füze rampaları, karargâhlar, istihbarat büroları ve hava savunma sistemleri vurulmalı" dedi. AA

BM HEYETİ BUGÜN AYRILIYOR RAPORU Kİ-MOON'A SUNACAKLAR
Pazartesi gününden beri Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarını araştıran Birleşmiş Milletler (BM) ekibi dün çalışmalarını tamamladı. Bugün Suriye'den ayrılacak olan 13 kişilik heyet, aynı gün raporlarını BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sunacak. BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Martin Nesirky, heyetin Suriye'de askeri hastaneyi ziyaret ederek yaralılarla görüştüğünü belirtti. Nesirky, laboratuvar ve raporlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından BM denetçilerinin Suriye'ye tekrar döneceğini ve daha önceden planlanan üç olayı araştıracaklarını, ancak dönüş tarihinin henüz belirlenmediğini söyledi.

YOUTUBE DELİL OLDU
Bu arada Suriyeli muhalifler, YouTube'da 21 Ağustos'taki kimyasal saldırının Esad'ın işi olduğunu gösteren çeşitli videolar yayımladı. Foreign Policy dergisine konuşan muhalifler, video çekmek için yaşamlarını riske attıklarını ve Zamalka semtine giren ekipten 1 kişi hariç tamamının kimyasal silah nedeniyle zehirlenerek öldüğünü söyledi.

ÖSO: KATLİAMIN SORUMLUSUNU ÖLDÜRDÜK
Özgür Suriye Ordusu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ÖSO askerlerinin, Suriye rejimine bağlı Cumhuriyet Muhafızları Komutanlığı'nda askeri kimyasallardan sorumlu müdür Tuğgeneral Aslan'ı öldürdüğü belirtildi. Suriye rejimi tarafından geçen hafta kimyasal silahla düzenlenen saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetmiş, uluslararası kamuoyunda büyük infiale yol açan saldırının ardından Suriye'ye yönelik askeri müdahale tartışmaları gündeme gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte katliamı yapan birlikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN