Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hediye yarışında Obama'yı geçti

Hillary Clinton, geçen yıl yabancı liderlerden gelen hediyelerde Obama'yı geride bıraktı. Clinton'a yarım milyon dolarlık takı hediye edilirken, Obama'ya verilen en pahalı hediye 16 bin 500 dolarlık saat oldu

Giriş Tarihi: 1.9.2013
ABD Dışişleri Bakanlığı protokol dairesinin yıllık yayımladığı üst düzey yetkililerin aldığı hediyelere ilişkin kayıt listesine göre eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'tan geçen yıl yarım milyon dolar değerinde altın takı hediye aldı. Kral, eski bakana altın gerdanlık, yüzük ve küpe hediye ederken, Beyaz Saray'a gözyaşı yakutu kolye armağan etti. Brunei Kraliçesi ise geçen yıl Clinton'a 58 bin dolar değerinde altın, safir ve elmastan oluşan mücevher takımı getirdi. Obama'ya verilen en pahalı hediye ise 16 bin 500 dolar değerindeki altın kaplama saat Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Salman bin Abdulaziz'den geldi.

BAŞKANA SPORTİF HEDİYE

Michelle Obama'ya geçen yıl takdim edilen en pahalı mücevher ise Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein'den gelen 4 bin 200 dolar değerindeki inci gerdanlık oldu. Spora meraklı Obama'ya Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşan bir top alırken, İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşi bin 100 dolar değerinde tenis masası hediye etti. İrlanda Başbakanı Enda Kenny ise Obama'ya 7 bin dolar değerinde hediye paketi sundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise eski bakana, 560 dolar değerinde konyak armağan etti. Geçmişe dönük kayıtların da yer aldığı listeye göre İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi de 2009'da Obama'ya 124 bin dolar değerinde sanat eseri hediye etti. Yasalara göre liderler hediyeleri kendi hesabına kullanamıyor. Hazine, ödeme yapmadığı takdirde bu hediyeler milli arşivlere teslim ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hediye yarışında Obama'yı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN