Şam: Panikle kaçanlar ve tetiktekiler

Giriş Tarihi: 1.9.2013
BM verilerine göre Mart 2011'den bu yana 100 binden fazla kişinin öldüğü Suriye'de her an askeri harekat bekleniyor. AFP haber ajansına konuşan Suriyeli üst düzey askeri yetkililer "ABD'nin saldırısı her an olabilir. Ancak biz de karşılık vermek için hazır kıta bekliyoruz" dedi. Kuveyt gazetesi El-Rai'daki bir haberde de Suriye lideri Esad'ın askerlerine "Eğer herhangi bir saldırı altında kalırsak karşılık vermekten korkmayın hatta kimyasal silah bile kullanın" dediği ileri sürüldü.

ESADÇI AİLELER KAÇIYOR
Şam'da bir yandan da korkunun hâkim olduğu belirtildi. Muhtemel hava saldırısına hazırlanan ordunun, ABD füzelerine hedef olacak noktalardaki askerlerini çektikleri kaydedildi. Dün haftalık tatilin ikinci gününü yaşayan başkent sokakları boşalırken sadece birkaç araba ile az sayıda yayanın gezdiği görüldü. Halkın ayrıca jeneratörleri için yakıt stoku yaptığı da bildirildi. Rejime destek veren bazı ailelerin ülkeden ayrılarak Lübnan'a gittikleri belirtildi. Anadolu Ajansı'na konuşan Şam kırsalındaki Devrim Komutanlığı Konseyi Sözcüsü Suzan Ahmed, korku ve endişe nedeniyle Esad rejimini destekleyen bazı subay ailelerinin hizmet yerlerini terk edip Lübnan'a kaçtığını kaydetti. Esad'a yakın oldukları bilinen zengin ailelerin Lübnan'a kaçışları için ise ABC News'ün bölgedeki muhabiri "Daha önce hep yoksullar kaçıyordu. Ancak artık zengin aileler de Lübnan'a kaçmaya başladı. Lübnan sınırları hiç olmadığı kadar kalabalık" yorumunu yaptı. Suriye'deki krizin sıçramasından korkulan Lübnan'da da kriz durumu hâkim. Bahreyn, Kuveyt, İngiltere ve Fransa vatandaşlarına "Lübnan'a gitmeyin çağrısı" yaptı. Suriye'den şimdiye kadar 600 bin kişinin kaçtığı Lübnan'a son iki gün içinde giden Suriyeli sayısının ise 15 bini bulduğu kaydedildi. Ancak bu sayının hafta sonu çok daha artması bekleniyor. DPA ajansına konuşan Lübnanlı gümrük memuru da dün için "Sadece iki saat içinde 250 Suriyeli giriş yaptı" dedi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de Esad yönetiminin Şam'ın Kalamun bölgesindeki mühimmat depolarını boşaltarak yer altındaki tünellere naklettiği bildirdi. Bölgeye kimsenin yaklaştırılmadığını belirten LCC, Kalamun'da görevli subayların kaldığı yerlerin de tahliye edildiğini kaydetti. Suriye Enformasyon Bakanlığı'nın da rejime yakın TV ve radyoların normal yayınlarını durdurarak savaş statüsüne geçmesini istediği ileri sürüldü. Bakanlığın radyo ve TV'lerden halkı ateşleyecek vatanperver ve askeri marş temalı yayınlar yapmasını istediği kaydedildi. Suriye Devlet Televizyonu da dün sabaha askerlerin tatbikat görüntülerini yayımlayarak başladı.

62 KİŞİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin foto muhabiri Esad'ın askerlerini fotoğrafladı. Suriye ordusundan bir grup Şam'ın çevresinde konuşlanmış durumda. Rus Kommersant gazetesi ise Suriye'nin ödeme yapmadığı için Rusya'dan alınan savaş uçakları ve S-300 füze savunma sistemlerinin teslimatının ertelendiğini yazdı. Bu arada önceki gün Esad güçlerinin hava ve kara operasyonlarıyla 62 kişinin öldüğü bildirildi. DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şam: Panikle kaçanlar ve tetiktekiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN