Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya liderleri 'da buluşacak

'nın kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi'ne,Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın da aralarında bulunduğu liderlerin yanı sıra çok sayıda ülkeden heyetin katılması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 3.9.2013 14:41
Dünyanın önde gelen liderleri 'nın kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi'nde buluşacak. Uluslararası ekonomik ve finansal sorunların ele alındığı G20 Zirvesi'ne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katılması bekleniyor.

Erdoğan, 5-6 Eylül'ü kapsayacak zirve için 4 Eyül'de Rusya'ya gelecek. Erdoğan'ın, St. Petersburg'daki temasları kapsamında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel ile de baş başa görüşmesi öngörülüyor.

Liderlerin, kısa süreli görüşmelerine ilişkin programlarının ise zirve sırasında netleşeceği, bu görüşmelerde uluslararası konular özellikle de Mısır ve Suriye konularının ele alınacağı belirtiliyor.

Zirvede, resmi program kapsamında finansal piyasalarda devam eden istikrarsızlık nedeniyle yüksek ve kalıcı küresel dengesizlikler, işsizlik,
güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme, hedeflere ulaşmak için güven ve şeffaflığın sağlanması, uzun vadeli yatırım teşviklerinin ele alınması
planlanıyor.

İki gün sürecek çalışmalarının ardından zirve, G20 Liderler Ortak Açıklama Kabulü ile sonuçlanacak.

Zirveyi izlemek amacıyla, 3 bine yakın gazetecinin Rusya makamlarına akreditasyon için başvurduğu öğrenildi. Zirvenin düzenleneceği St. Petersburg kentinde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Erdoğan, Rusya'dan Arjantin'e geçecek
Başbakan Erdoğan, G20 Zirvesi'nin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin, Türkiye'nin de aday olduğu 2020 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek ülkeyi açıklayacağı tören için Arjantin'e geçecek.İstanbul, Tokyo ve Madrid'in yarıştığı, 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak kent, 7 Eyül'de, Buenos Aires'teki törende açıklanacak.Olimpiyat Komitesi'nin törenine Erdoğan'ın yanı sıra Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin de katılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya liderleri St. Petersburg'da buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN