İhvan liderlerine yönelik gözaltılar sürüyor

Giriş Tarihi: 3.9.2013 10:45 Güncelleme Tarihi: 3.9.2013 13:45

Mısır emniyet güçlerinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin evlerine yönelik 5 kentte baskın düzenlendi.

Güvenlik güçlerinin gece başlayıp erken saatlere kadar El-Feyyum, Port Said, Dimyat, Beni Suveyf ve Kina kentlerinde sürdürdüğü İhvan liderlerine yönelik baskınlarda 10 kişi gözaltına alındı.

Baskınlarda Kahire'nin güneybatısındaki el-Feyyum kentinde İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisine (HAP) mensup gözaltına alınan 4 kişinin, savcılık talimatıyla tutuklandığı bildirildi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Port Said'de İhvan üyesi emniyet müdürü Zeki Fuad, makam aracında, güneydeki Kina kentinde ise erken İhvan üyesi Mahmud Yusuf evinde gözaltına alındı.

Dimyat kentinde de 2 İhvan lideri gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Güney'deki Beni Suveyf'te ise aralarında 2 İhvan liderinin de bulunduğu 11 kişinin sabotaj, hırsızlık ve güvenlik güçleriniöldürmek gibi suçlardan gözaltına alındığı kaydedildi.

Mısır'da güvenlik güçleri, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınması ve güvenlik güçlerinin ağustosta Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı göstericileri güç kullanarak dağıtmasından sonra İhvan yöneticilerine yönelik operasyonlarını arttırarak sürdürüyor. Gözaltına alınan isimler arasında, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcıları Hayrat Şatır, Raşid Beyumi, Muhammed el-Bilteci ve diğer İslami eğilimli siyasi parti temsilcileri de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhvan liderlerine yönelik gözaltılar sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN