Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanuni'nin kalbi Macaristan'da mı?

Kanuni'nin kalbinin, 1566'da vefat ettiği Macaristan'da, altın bir kabın içine konulup gömüldüğü öne sürülüyor. Araştırmacılar 20 Eylül'de bu konuya açıklık getirecek

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Osmanlı İmparatorluğu'nun 10'uncu padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbini arama çalışmalarında sona yaklaşıldı. Macaristan'ta 7 Eylül 1566'da seferdeyken Zigetvar bölgesinde 72 yaşındayken vefat eden Kanuni'nin kalbini bulmaya çalışan Macar araştırmacı ekibi, 20 Eylül'de bir rapor yayımlayacaklarını açıkladı. BBC'nin haberine göre bilim insanları, şimdiye kadar önemli bulgular etti. Sultan Süleyman'ın ölümünün ardından cenazesinin İstanbul'a götürüldüğünü ancak kalbinin, daha sonra bir Katolik Kilisesi'nin inşa edileceği yerdeki bir mezara gömüldüğü iddiasını aktaran BBC, araştırma ekibinin başındaki isimle röportaj yaptı. Pecs Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Norbert Pap, "Mesele sadece Süleyman'ın kalbi değil. Son 400 yılın her katmanının yeniden yazılmasını gerektirecek bulgular elde ettik" dedi. Haberde, Kanuni'nin Viyana yolundaki Zigetvar Kalesi'nin kuşatılması sırasında hayatını kaybettiği ve ölüm nedeni ile naaşı konusunda iddialar olduğu hatırlatıldı. İddialara göre Kanuni kuşatmada yaralanınca öldü, bazılarına göre de geçirdiği hastalıktan yaşamını yitirdi ve bir diğer iddiaya göre kalenin fethinden sonra kalp krizinden hayatını kaybetti. Ancak Kanuni'nin öldüğü ordudan saklandı. Naaşı da çürümesin diye iç organları alındı. Kalbi de altın kabın içine konulup Macar ekibin şu sıralar kazı çalışmaları yaptığı alana gömüldü. Haberde bu iddiaların Turbeki kilisesindeki kitabede yazıldığının da altı çizildi. Kanuni'nin kayıp kalbi hakkında konuşan Profesör Pap ise hikâyenin siyasi olduğuna inanıyor. Profesöre göre kitabe 1916'da siyasi nedenlerle kilisenin papazı tarafından konuldu. Dönemin Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'yla müttefik olduğunu hatırlatan Pap, "İki eski imparatorluğun ölümsüz dostluklarını doğrulayacak sembollere ihtiyacı vardı. Efsane buradan kaynaklanıyor" diye konuşuyor.

'TURİZMİ HAREKETLENDİRİR'
BBC'nin haberinde de Kanuni'nin kalbinin şimdilerde aranma nedeni de siyasi. Haberde "Macaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde büyük canlanma yaşanıyor. İki Başbakan çok iyi anlaşıyor. Macaristan'a gelen Türk turist sayısı geçen yıl yüzde 45 arttı" denildi. Kanuni'yle ilgili her türlü mirasın da turizmi daha da hareketlendireceği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanuni'nin kalbi Macaristan'da mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN