Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama, Kongre'den emin

Giriş Tarihi: 3.9.2013 22:20
Beyaz Saray'da Kongre üyeleriyle buluşmadan önce gazetecilere konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'nin Suriye'ye karşı askeri operasyonu onaylayacağına inandığını belirtti.

Bazı Kongre üyeleri konuyla ilgili Kongre'ye sunulan askeri operasyon kararının "açık uçlu olduğu yönünde eleştiriler yöneltmişti. Obama, Beşar Esad rejiminin "hem şimdi hem de yakın gelecekte kimyasal silah kapasitesini azaltmak yönünde "açık bir mesaj verdiği sürece, karar metninin değiştirilmesiyle ilgili Kongre üyeleriyle birlikte çalışacaklarını belirtti.

Başkan Obama, Esad'ın kimyasal silah kullanım kabiliyetini azaltmayı amaçlayan operasyonun "sınırlı ve orantılı olmasını düşündüklerini belirtti. ABD askerinin Suriye'ye gitmeyeceğini belirten Obama, "Orası Irak ya da Afganistan değil, dedi.

Kimyasal silah kullanımının uluslararası normları ihlal ettiğini belirten ABD Başkanı, aynı zamanda teröristlerin bu tür silahları elde etmesinin de yolunu açtığını ifade eden Obama, "Bu, ABD ve bölge için ciddi bir ulusal güvenlik tehdididir. Esat ve Suriye rejimi yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır, dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama, Kongre'den emin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN