ABD'nin en gözde parkı alevlere teslim

ABD'nin doğal güzellikleriyle ünlü Yosemite Ulusal Parkı günlerdir alevlerle boğuşuyor. Orman yangınının 3 haftadan önce kontrol altına alınması ise mümkün görünmüyor.

Giriş Tarihi: 4.9.2013
ABD'de, yılda ortalama 3.7 milyon kişinin ziyaret ettiği Yosemite Ulusal Parkı'nda çıkan devasa yangın hâlâ söndürülemedi. Yüzlerce itfaiye görevlisinin yanı sıra 14 yangın söndürme helikopteri, parkı yiyip bitiren yangına karşı zorlu bir savaş yürütüyor. Yetkililer 17 Ağustos'ta çıkan yangının yüzde 60 oranında söndürüldüğünü bildiriyorlar. Pazar günü bu oranın yüzde 45 civarında olduğu fakat yeni haftayla birlikte etkisini gösteren nem ve bulutlu havanın söndürme çalışmalarını kolaylaştırdığı bildirildi. Ancak yangının tamamen söndürülmesinin 20 Eylül'ü bulacağını belirten yetkililer, doğal parkın çevresini kaplayan dumanın 'insan sağlığını kötü etkileyeceği' uyarısında da bulundu.

PORTEKİZ DE YANIYOR

Portekiz'de de itfaiye ekipleri ve yetkililer, 14 farklı noktada devam eden orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Porto, Viseu, Castelo Branco ve Braga'da geçtiğimiz haftadan beri devam etmekte olan orman yangınları, ülkenin oksijen kaynaklarını tüketirken, yangına yakın bölgelerdeki tehdit altında kalan yerleşim yerleri de önlem amaçlı boşaltıldı. Fransa ve Hırvatistan'dan takviye yangın söndürme uçakları ödünç alındı. DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin en gözde parkı alevlere teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN