Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'a bir şok daha

Reuters Haber Ajansı, eski Suriye Savunma Bakanı Ali Habib'in Türkiye'ye sığındığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 4.9.2013 17:08 Güncelleme Tarihi: 4.9.2013 19:05
Suriyeli muhalif kaynaklar, Suriye'nin eski Savunma Bakanı General Ali Habib'in Türkiye'ye sığındığını iddia etti. Eski Savunma Bakanı Ali Habib'in muhalefet safına geçmesi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı yapılması planlanan darbenin ön hazırlığı olarak görülüyor. Muhalif kaynaklar, Rusya'nın, Habib'in önderliğinde bir geçiş süreci başlatılmasını da içeren bir inisiyatif hazırlığı içinde olduğunu ve bunun ABD'nin askeri operasyonunu engellemek için Cenevre-2 konferansı çerçevesinde Suriye'deki duruma barışçıl bir çözüm olarak sunulacağını iddia ediyor.

Habib'in, Esad yönetiminden ayrılan en üst düzey yetkililerden biri olduğuna dikkat çekiliyor.


Habib'in 2011 yılının Ağustos ayında, muhalefet gösterilerinde güç kullanımı konusunda Esad rejimiyle ters düştüğü, bu yüzden görevinden alındığı bildiriliyor. Habib'in yerine getirilen General Davut Reca, geçtiğimiz yıl bir patlamada hayatını kaybetmişti.

İsrail istihbarat servislerine yakınlığı ile bilinen DebkaFile web sitesi, 2011 yılının Ağustos ayında Habib'in evinde otomatik silahla taranarak öldürüldüğünü iddia etmişti. Bu iddianın ardından, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Habib'in uzun zamandır hasta olduğunu ve sağlık durumunun son zamanlarda kötüye gittiğini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'a bir şok daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN